Mai mulți consilieri ai Partidului Acțiune și Solidaritate au intervenit în sala CMC în timpul prezentării Planului de Mobilitate Urbană al municipiului Chișinău. Aceștia au cerut ca toți cei prezenți să părăsească încăperea pentru a desfășura ședința Consiliului Municipal Chișinău. Spiritele s-au domolit după intervenția poliției. Incidentul a fost condamnat de echipa primarului, care a insistat că ședința CMC este stabilită pentru data de 12 martie și nu pentru astăzi.
Sala de ședințe a Primăriei a fost gazda unui eveniment de prezentare a Planului de Mobilitate Urbană. În cadrul evenimentului a intervenit fracțiunea Partidului Acțiune și Solidaritate, care a cerut tuturor celor prezenți să părăsească încăperea, pentru a desfășura ședința Consiliului municipal Chișinău.
ZINAIDA POPA, președinta fracțiuni PAS în CMC: „Am venit de la ora 10:00. V-am lăsat de la ora 09:30 la 10:00, așa cum prevede legislația. Domnule viceprimar, vă asigurați și eliberați sala, așa cum prevede legislația în vigoare. - Doamna Popa, ați spus că chemați poliția. Chemați poliția. - Am chemat și așteptăm. Păi, așteptăm, între timp prezentăm.”
În context, consilierul în cabinetul primarului Capitalei, Victor Pruteanu, a anunțat că, ședința CMC a fost stabilită pentru data de 12 martie, nu pentru 5 martie, acuzând consilierii PAS că fac spectacol. Participanții la ședință au încercat să reia prezentarea Planului de Mobilitate Urbană, însă în zadar.
Într-un final, consilierii partidului de guvernare au părăsit sala, iar ședința a continuat. Primarul Capitalei, Ion Ceban, a condamnat acțiunile aleșilor locali.
„Considerăm că astfel de acțiuni sunt parte a unei tactici de diversiune politică, menită să distragă atenția opiniei publice de la problemele reale cu care se confruntă cetățenii: scumpirea carburanților, scumpirea gazului, anunțată recent de ministru, facturile mari care nu sunt recalculate, pensiile și salariile mici, reținerile cu mascați transformate în show-uri televizate... Fracțiunea PAS a perturbat în mod deliberat ședința de prezentare publică a Planului de Mobilitate Urbană, un document strategic pentru dezvoltarea infrastructurii și organizarea traficului în capitală”, - a scris primarul Ion Ceban pe pagina sa de socializare.
Planul de Mobilitate Urbană stabilește mai multe priorități pentru transportul din Capitală, printre care reorganizarea rutelor de transport public, extinderea benzilor dedicate, dezvoltarea infrastructurii pentru bicicliști și pietoni, digitalizarea serviciilor și modernizarea parcărilor. Documentul prevede și amenajarea parcărilor de tip „park-and-ride” la intrările în oraș, pentru a încuraja șoferii din suburbii să lase mașinile la periferie și să continue deplasarea cu transportul public.
Amintim că, fracțiunea PAS nu a mai participat la ședințele CMC de la finele anului trecut. Aleșii Partidului Acțiune și Solidaritate au declarat atunci că vor reveni în sala de ședințe doar atunci când administrația capitalei va accepta propunerile lor pentru bugetul local 2026.
Exclusiv TV
