O nouă ședință, un nou scandal. Vorbim despre întrunirea Consiliului municipal Chișinău, care s-a lăsat cu o ceartă ca la ușa cortului între aleșii locali ai Mișcării Alternativa Națională și Partidului Acțiune și Solidaritate. Primii au fost numiți căței ai primarului Ceban, cei din urmă au fost urmăriți până la ieșirea din sediul primăriei, unde o conferință de presă s-a transformat într-un adevărat scandal.
Consilierii municipali din Capitală s-au întrunit într-o nouă ședință, pe ordinea zi fiind inclusă și aprobarea unei decizii în baza rectificării bugetului de stat pentru anul curent, care prevede suplinirea bugetară cu fonduri pentru achitarea salariilor în domeniul public. Fracțiunea PAS, care a prezidat ședința, a cerut excluderea acestui subiect de pe ordinea de zi.
ZINAIDA POPA, președinta fracțiunii PAS în CMC: "Astăzi primăria este gestionată de către primar în baza unui buget provizoriu, respectiv, astăzi nu-l împiedică nimeni să facă o dispoziție și să primească cele 200 mil lei pentru ajustarea bugetară. Și suplimentar voi mai menționa că astfel de proiecte de decizie care sună foarte bine, sunt camuflate schemele primarului de a justifica unele cheltuieli nejustificate. De aceea el este ilegal pentru a fi votat".
Între timp, la ședința CMC a venit și un grup de pedagogi din capitală, care le-a cerut aleșilor locali să nu-i lase fără salarii la sfârșit de an. Consilierii PAS au anunțat că părăsesc ședința din cauza că venirea pedagogilor ar fi fost regizată de administrația municipală, dar și din cauza că restul aleșilor locali au votat pentru menținerea subiectului bugetar pe ordinea de zi.
Scandalul s-a extins pe coridoarele primăriei, unde reprezentanții PAS au decis să-și prezinte poziția. Aceștia au fost urmați de colegii lor din MAN, dar și de pedagogii veniți la ședință.
Astfel, conferința de presă a fost trecută în adiacentul primăriei, însă aici situația s-a tensionat și mai mult, după ce președinta fracțiunii PAS din CMC, Zinaida Popa, a insistat că reprezentanții MAN ar fi cățelușii primarului Ceban.
"Cățelușii, consilierii MAN care sunt de fapt cățelușii primarului Ceban, pentru că altfel nu putem să le spunem, au doar un singur scop – circul, balaganul și nu rezolvarea problemelor oamenilor. Ei sunt gata astăzi să voteze decizii ilegale ale primarului general. Tot ei vor răspunde în fața procuraturii. – Ce este ilegal, ce este aici ilegal? – Da tu ce te vâri în camera? – Nu putem mâna pe mine. – Ai un pic de simț omenesc. – Eu o să spun, pentru ceea cum s-a exprimat șefa voastră".
Declarațiile aleșilor locali ai PAS au continuat pe fundalul unui protest improvizat al pedagogilor veniți la primărie. Ședința CMC a luat o pauză din cauza că a rămas fără moderator.
Exclusiv TV
