Canoistul Serghei Tarnovschi și luptătoarea Irina Rîngaci au fost desemnați cei mai buni sportivi ai Republicii Moldova pentru anul 2025. Decizia a fost anunțată de Comitetul Național Olimpic și Sportiv (NOSC).
Anul trecut, Tarnovschi a acumulat o colecție impresionantă de medalii: la Campionatele Mondiale de la Milano, a câștigat aurul la canoe individual 5000 de metri și bronzul la 500 de metri. La Campionatele Europene de la Reșița, Republica Cehă, Serghei a câștigat trei medalii: o medalie de campion la 5000 de metri, o medalie de argint la 500 de metri și o medalie de bronz la 1000 de metri.
Irina Rîngaci a câștigat o medalie de bronz la Campionatele Mondiale de la Zagreb și o medalie de argint la Campionatele Europene de la Bratislava.
La tradiționala cină olimpică NOSK a recunoscut, de asemenea, cei mai buni antrenori, tinere talente, legendele sportului moldovenesc și cele mai bune federații sportive.
infotag.md

