Focurile de artificii: spectacol sau pericol?

31.12.2025, 15:18
Zgomot, lumini și controverse. În fiecare an, focurile de artificii aprind nu doar cerul, ci și dezbaterile. În timp ce, unii oficiali și reprezentanți ai sferei neguvernamentale cer interzicerea lor din cauza impactului asupra animalelor și mediului, autoritățile vin, deocamdată, doar cu reguli și recomandări stricte. Ministra Afacerilor Interne, Daniella Misail-Nichitin amintește că focurile de artificii pot fi folosite doar în timpul sărbătorilor naționale, stabilite prin lege și doar în anumite intervale de timp.

În țara noastră, zgomotele puternice, inclusiv artificiile, sunt interzise după ora 22:00 și până la 07:00 dimineața, conform normativelor privind liniștea publică. Tulburarea liniștii publice se sancționează cu amendă de până la 900 de lei pentru persoanele fizice și până la 4.500 pentru cele juridice. Ministra Afacerilor Interne, Daniella Misail-Nichitin a explicat că petardele sunt complet interzise în Republica Moldova, iar focurile de artificii pot fi utilizate doar în condiții stricte, excepție de la regulă fiind doar sărbătorile naționale oficiale.

DANIELLA MISAIL-NICHITIN, ministra Afacerilor Interne: „În conformitate cu această lege, petardele și bateriile de petarde sunt interzise. Focurile de artificii sunt permise cu anumite limitări. Sunt interzice în intervalul orelor 22.00 - 07.00, excepția fiind sărbătorile naționale sau cele care sunt stabilite prin lege. Totodată, este interzisă comercializarea acestor materiale persoanelor care nu au atins vârsta majoratului.”

La începutul lunii decembrie, avocații poporului au cerut interzicerea focurilor de artificii și a altor produse pirotehnice, în contextul sărbătorilor de iarnă. Ceslav Panico și Vasile Coroi, au atenționat că ele pot provoca panică, anxietate, traumatisme, mai ales în rândul copiilor, persoanelor în etate, celor cu tulburări mintale sau refugiaților afectați de război. De altă parte, ministrul Mediului a recunoscut că problema articolelor pirotehnice este una gravă și are efecte nocive asupra mediului. Totuși, o eventuală interdicție ar necesita timp și consultări publice, pentru că la mijloc ar sta și interesul agenților economici.

GHEORGHE HAJDER, ministrul Mediului: „Analizăm această solicitarea, dar trebuie să spunem un lucru foarte clar: Ministerul Mediului nu recomandă utilizarea focurilor de artificii pentru că efectele generate, dăunează foarte mult resurselor naturale și asupra biodiversității. Cu siguranță trebuie consultat acest proiect și să găsim o soluție cu toți actorii interesați. Dar încercăm să găsim o soluție compensatorie, care să nu afecteze mulți agenți economici, astfel încât să protejăm și mediul, dar să avem în vedere și interesul agenților economici care utilizează aceste substanțe.”

Totuși, dacă nu pot renunța la spectacolul de lumini din noaptea de revelion, oamenii sunt îndemnați să cumpere articolele pirotehnice doar din locuri autorizate. Acestea trebuie să fie aprinse la distanță sigură, spectatorii urmând să fie ținuți departe pentru a evita accidentele.

Precizăm că din cauza impactului negativ asupra animalelor și mediului, tot mai multe orașe din România, Germania și Lituania, renunță definitiv la spectacolele pirotehnice din noaptea de Revelion. Zgomotul puternic provoacă stres sever animalelor, le dezorientează și le pune viața în pericol, iar substanțele toxice eliberate în aer și resturile rămase poluează solul și afectează ecosistemele.

Exclusiv TV