Astăzi este ultima zi în care cetățenii pot cere compensații la energie

28.11.2025, 17:44
Astăzi este ultima zi în care cetățenii pot cere compensații la energie pentru perioada rece a anului, astfel încât să-și ridice banii începând cu luna noiembrie. Persoanele care nu au reușit să lase o solicitare pe platforma guvernamentală, o pot în continuare însă vor beneficia de ajutorul de stat din luna următoare.

Înregistrările pe platforma compensații.gov.md, pentru solicitarea ajutorului de stat la consumul energetic începând cu luna noiembrie, s-a încheiat astăzi. Am solicitat de la ministerul Muncii și Protecției Sociale un număr estimativ al cererilor depuse până în prezent, însă până în momentul difuzării știrii, responsabilii instituției nu ne-au oferit un răspuns. Anunl trecut, la aceeași dată, erau depuse peste 620 de mii de cereri. De asemenea, nu se cunoaște nici mărimea compensației de care vor beneficia solicitanții, dacă vor fi selectați de program. Potrivit unui proiect înregistrat la Guvern, pentru acest sezon rece suma maximă a compensației la energie se reduce de la 1400 la 1000 de lei, iar cea minimă se fixează la 500 de lei. Informația a fost confirmată parțial de ministra Muncii și Protecției Sociale, Natalia Plugaru.

NATALIA PLUGARU, ministra Muncii și Protecției Sociale: „Plafonul maxim nu este redus cu mult. Oricum, anul trecut, de sume maxime nu au beneficat atât de multe familii ca să afecteze de fapt aceste gospodării. Noi în baza analizei de anul trecut, vrem să ajutăm persoanele care au cea mai mare nevoie de această compensație în perioada rece a anului.”

În proiect se stipulează că, bugetul necesar pentru plata compensațiile în acest an este estimat la 2,36 miliarde de lei. Adică cu 330 de milioane de le mai puțin decât anul trecut. Autoritățile afirmă că fondurile vor proveni din bugetul de stat, iar în paralel continuă discuțiile cu partenerii externi pentru a obține sprijin suplimentar. Ca și anul trecut, ajutorul nu se va regăsi direct în facturi, ci va fi virat pe carduri sau va putea fi ridicat de la oficiile poștale.

Amintim că până la sfârșitul anului, cetățenii moldoveni continuă să beneficieze de compensații direct în facturi pentru consumul de energie electrică. Ajutorul este acordat doar până la un volum de 110 kW/h pe lună. Ministrul Muncii nu a precizat dacă aceste compensații vor fi menținute și din ianuarie 2026. În sezonul rece 2024-2025, de compensații pentru încălzire au beneficiat 760 de mii de familii, fiind cheltuite 2,7 miliarde de lei. Cea mai mare sumă pentru a acoperi acest ajutor a fost oferită de partenerii externi.

Exclusiv TV