Înregistrarea pentru compensații începe pe 3 noiembrie

22.10.2025, 14:25
Procesul de înregistrare pentru solicitarea ajutorului de stat pe perioada rece a anului va începe pe 3 noiembrie. Anunțul a fost făcut de ministrul în exercițiu al Muncii și Protecției Sociale, Alexei Buzu. Demnitarul a precizat că înscrierea în sistemul de compensații se va desfășura online, pe parcursul întregii luni. Persoanele care nu au cunoștințe digitale, la fel ca și anul trecut, pot apela la ajutorul asistenților sociali.

Fără a preciza care va fi valoarea ajutorului la contor, ministrul în exercițiu al Muncii și Protecției Sociale, Alexei Buzu, informează că și în acest sezon rece, cetățenii vor primi compensații monetare la încălzire. La energia electrică, plățile vor fi făcute direct în factură. Pentru a beneficia de ajutorul de stat, cetățenii vor trebui să se înregistreze din nou pe platforma compensații.gov.md, iar forma de plată va fi monetară, ca și anul trecut.

ALEXEI BUZU, ministrul în exercițiu al Muncii și Protecției Sociale: „La începutul lunii noiembrie vom demara procesul de înscriere a cetățenilor în sistemul de compensații. Procesul îl vom demara pe 3 noiembrie, ziua de luni și practice va dura toată luna noiembrie. Avem timp suficient. Experiențele din iernile trecute ne-au arătat că am reușit. Deci, compensațiile pentru luna noiembrie le achităm în decembrie. Este ultima lună bugetară din anul bugetar 2025. Compensațiile pentru celelalte luni se cuprind deja în bugetul pentru anul 2026.”

Alexei Buzu a accentuat că următorul Guvern va fi responsabil de identificarea și alocarea fondurilor pentru ajutorul de stat. În context, ministrul în exercițiu a evitat să spună dacă se va regăsi în noua garnitură guvernamentală.

Amintim că în sezonul rece 2024-2025, peste 700 de mii de cetățeni au beneficiat de compensații la căldură și energie electrică.

Exclusiv TV