Tricolorii ocupă ultimul loc în grupă

17.11.2025, 15:10
Naționala Moldovei a încheiat cu o nouă înfrângere un parcurs extrem de dificil în preliminariile Campionatului Mondial 2026. Pe stadionul „Zimbru”, tricolorii au cedat cu 1-4 în fața Israelului, într-o seară marcată de eliminarea rapidă a lui Sergiu Perciun și de retragerea din prima reprezentativă a veteranului Artur Ioniță.

Echipa națională de fotbal a Republicii Moldova a bifat a șaptea înfrângere în grupa I a preliminariilor Campionatului Mondial 2026, cedând cu 1-4 în fața Israelului, într-un duel disputat la Chișinău. Soarta partidei s-a complicat rapid pentru selecționata pregătită de Lilian Popescu, care a rămas în zece oameni încă din minutul 18. Sergiu Perciun a fost eliminat de arbitrul olandez Allard Lindhout pentru un fault în postura de ultim apărător asupra lui Eliel Peretz, iar oaspeții au primit penalty. Dor Turgeman a transformat, deschizând scorul în ciuda intervenției bune a portarului Emil Tîmbur. În ciuda inferiorității numerice, „tricolorii” au găsit forța să revină în joc. Ion Nicolaescu a restabilit egalitatea în minutul 37, profitând de pasa inspirată a lui Danila Forov și ajungând la 18 goluri marcate pentru reprezentativa Moldovei. Repriza secundă a fost însă dominată de Israel. Chiar dacă Emil Tîmbur a avut câteva intervenții salvatoare, presiunea constantă a oaspeților s-a concretizat în trei goluri: Roy Revivo, Eliel Peretz și autogolul lui Vlad Baboglo au stabilit scorul final, 1-4. La finalul preliminariilor, Moldova încheie pe ultimul loc, cu un singur punct, cinci goluri marcate și 32 încasate. Jucătorii și selecționerul Lilian Popescu au recunoscut că inferioritatea numerică timpurie a cântărit decisiv în economia partidei.

LILIAN POPESCU, selecționer Moldova: Rezultatul final ne-a dezamăgit. S-a greșit la început de meci, dar am văzut astăzi o echipă care vrea să joace fotbal. E clar că în 10 e foarte greu, mai ales cu o echipă organizată cum e Israelul, dar am luptat până în ultimele minute. Băieții au încercat să facă și pressing. Pentru asta le mulțumesc.

EMIL TÎMBUR, Fotbalist: Cred că a jucat un rol important eliminarea din prima repriză și golul marcat din penalty. Să joci în inferioritate numerică 75 de minute e foarte greu. Respectăm echipa Israelului care joacă un fotbal creativ. Cred că până la urmă cartonașul roșu ne-a jucat fiesta.

ION NICOLAESCU, Fotbalist: Din păcate nu am reușit să obținem nicio victorie în acest an, dar un lucru mă bucură că apar la echipa națională jucători tineri. Sperăm în următoarele meciuri să obținem mai multe victorii și să aducem bucurie în tribune.

Partida cu Israel a consemnat și momentul emoționant al retragerii lui Artur Ioniță din națională. Intrat în minutul 66 în locul lui Nicolaescu, mijlocașul a preluat banderola de căpitan în ultima sa apariție sub tricoul Moldovei.

ARTUR IONIȚĂ, Fotbalist: A fost ultimul meci, deja mi-am luat rămas bun de la băieți. În vestiar le-am mulțumit pentru tot. Le mulțumesc suporterilor pentru momentele frumoase. Sunt mândru că sunt moldovean și am avut ocazia să reprezint țara.

Debutat în 2009, la 18 ani, într-un meci cu Elveția, Ioniță a adunat 81 de selecții și a marcat cinci goluri. În 2014 și 2019, el a fost desemnat cel mai bun fotbalist moldovean. Astfel, se încheie o campanie dificilă pentru Moldova, care privește deja spre reconstrucție și spre următoarele provocări internaționale.

Exclusiv TV