Aeroportul poate cumpăra activele Lukoil

13.11.2025, 16:43
Potențiala criză care ar putea apărea în urma interdicțiilor impuse de Statele Unite companiei Lukoil, care vizează și țara noastră, a fost discutată, astăzi și în Parlamentul de al Chișinău. Deputații din opoziție au cerut audierea ministrului Energiei, Dorin Junghietu, pentru a clarifica situația aprovizionării cu combustil a Aeroportului Internațional Chișinău, în contextul sancțiunilor, care intră în vigoare pe 21 noiembrie. Subiectul nu a trecut fără acuzații reciproce. În același timp, guvernarea dă asigurări că se lucrează în această direcție și că Aeroportul are capacitatea de a cumpăra activele companiei petroliere, fără a oferi mai multe detalii.

Deputatul comunist, Valeriu Muduc, a solicitat audierea în plen a ministrului Energiei, Dorin Junghietu, pentru a informa despre existența sau inexistanța rezervelor de combustil la Aeroportul Internațional Chișinău. Solicitarea nu a trecut fără observații din partea majorității parlamentare.

VALERIU MUDUC, deputat al fracțiunii PCRM: „Solicităm audierea domnului Dorin Junghietu, ministrul Energiei al Republicii Moldova cu privire la aprovizionarea Aeroportului Internațional Chișinău cu combustibil, după ce sancțiunile SUA aupra Lukoil, singura companie care alimentează Aeroportul cu kerosen va intra în vigoare pe data de 21 noiembrie 2025.”

RADU MARIAN, deputat al fracțiunii PAS: „Eu pentru început vreau să aduc aminte cine a cedat aceste operațiuni de alimentare cu kerosen la Aeroport. A fost în 2005. Anume colegii comuniști au făcut lucrul acesta și consecința o putem vedea și azi. Să ne aducem aminte oleacă de istorie. În al doilea rând, deja a fost anunțat că Aeroportul Chișinău, companie de stat, planifică preluarea acestor operațiuni în următoarele zile și noi cunoaștem că astăzi, Aeroportul este în contact direct cu producătorii de combustibili de aviație pentru a încheia contractele.”

În același timp, președintele Parlamentului, Igor Grosu, a declarat că Aeroportul „Eugen Doga” are capacitatea de a prelua activele „Lukoil”, în special a depozitului petrolier din adiacentul aerogării, însă recunoaște că, nu cunoaște detalii din procesul de negociere întrucât nu participă la acestea.

Amintim că la sfârșitul lunii octombrie, Statele Unite ale Americii au anunțat că impun sancțiuni împotriva celor mai mari companii petroliere ruse - Rosneft și Lukoil, în încercarea de a exercita presiuni asupra Moscovei pentru a accepta un armistițiu în războiul din Ucraina. Măsurile restrictive vor intra în vigoare pe 21 noiembrie 2025. Ulterior compania rusă a anunțat că intenționează să-și vândă activele din afară către compania Gunvor, un grup elvețian de comercializare a petrolului, cofondat de oligarhul rus Ghenadi Timcenko, apropiat liderului de la Kremlin, Vladimir Putin. Gunvor și-a retras oferta, după ce Departamentul Trezoreriei al SUA a spus că nu va aproba tranzacția.

Exclusiv TV