Guvernul de la Chișinău pune ultimatum pentru Lukoil Moldova. Compania are la dispoziție 10 zile ca să-și vândă activele de la aeroportul Internațional „Eugen Doga” către statul Republica Moldova. Măsura a fost luată pentru a preveni blocarea zborurilor după data de 21 noiembrie, când sancțiunile americane împotriva companiei-mamă din Rusia vor intra în vigoare.
Consiliul pentru Examinarea Investițiilor de Importanță pentru Securitatea Statului a refuzat oferta Lukoil prin care compania cerea să-și înstrăineze activele și să vândă infrastructura din Aeroportul Internațional ”Eugen Doga” către o altă entitate. Cauza invocată de autoritățile țării noastre a fost imposibilitatea acceptării potențialului cumpărător pe dimensiunea securității naționale. În schimb, guvernarea de la Chișinău a venit cu o propunere răspuns.
„Consiliul a înaintat o ofertă de achiziționare a depozitului Lukoil din Aeroport, pentru ca statul să preia infrastructura și resursele companiei. Data-limită pentru această ofertă este 17 noiembrie, având în vedere că de la 21 noiembrie Lukoil va fi în incapacitate de funcționare. Moldova se aliniază sancțiunilor americane. Totodată, precum au făcut și alte țări din Uniunea Europeană, am solicitat o derogare temporară de la Statele Unite ale Americii de operare a companiei sub sancțiuni până rezolvăm problema, așa încât aprovizionarea cu resurse petroliere a Republicii Moldova să nu fie perturbată, iar viața oamenilor de zi cu zi să nu fie afectată. În același timp, purtăm discuții continue cu Bulgaria și România, inclusiv cu Rompetrol, pentru a asigura necesarul de benzină, motorină și kerosen,” - se arată în mesajul ministrului Energiei, Dorin Junghietu.
Depozitul petrolier de la aeroport a fost cumpărat de Lukoil-Moldova în aprilie 2005, pe timpul guvernării comuniste. Potrivit datelor oficiale, Lukoil deține monopol în ce privește alimentarea aeronavelor cu combustibil, dar este un jucător dominant și la nivel de țară, asigurând o cotă de 50% la importurile de morotină și 32% la cele de benzină. În anul 2024, compania a raportat o cifră de afaceri de aproape 10 miliarde de lei. De asemenea, Lukoil-Moldova deține peste 100 de stații PECO în țară. Deși este singura companie petrolieră acceptată la deservirea aerportuară, președintele parlamentului, Igor Grosu, dă asigurări că, după 21 noiembrie funcționalitatea aerogării nu va fi perturbată.
Compania rusă Lukoil a anunțat că-și vinde toate activele din străintate după ce Statele Unite ale Americii au introdus, la 22 octombrie, sancțiuni împotriva aceteia, dar și a companiei „Rosneft”. Ulterior, în spațiul public au apărut informații că toată infrastructura externă Lukoil va fi preluată de gigantul elvețian Gunvor, fondat în anul 2000 de către Gennadii Timcenko, un oligarh rus apropiat de liderul de la Kremlin, Vladimir Putin. Într-un comunicat emis pe 6 noiembrie, Trezoreria americană a acuzat compania că ar încerca să profite de pe urma războiului din Ucraina.
„Președintele Donald Trump a transmis clar că războiul trebuie să se încheie imediat. Cât timp Putin continuă uciderile fără sens, marioneta Kremlinului, Gunvor, nu va primi niciodată licență să opereze și să obțină profit”, - se arată în declarația oficială a Departamentului Trezoreriei SUA.
În replică, Gunvor a afirmat că declarațiile americane „sunt profund eronate și false”, însă a anunțat că se retrage complet din procesul de achiziție a activelor Lukoil.
Exclusiv TV
