Cod galben și portocaliu de caniculă

21.07.2025, 17:37
Vine arșița. Serviciul Hidrometeorologic de Stat a emis o nouă avertizare de cod galben și portocaliu de caniculă, valabilă pentru data de 22 iulie. Temperaturi de cuptor se așteaptă în tot sudul țării și câteva raioane din zona de centru, unde termometrele vor avea indice apropiați de +40 grade Celsius. Specialiștii atenționează populația să evite expunerea îndelungată la soare, să se hidrateze bine și să poarte haine lejere, deschise la culoare.

Potrivit Serviciului Hidrometeorologic de Stat, pentru data de 22 iulie, în nordul și aproape tot centrul țării se așteaptă temperaturi de până la +35 de grade Celsius. În sud, dar și în raioanele centrale Anenii Noi, Ialoveni și Dubăsari termometrele vor indica până la +38 de grade. În context, Inspectoratul General pentru Situații de Urgență, a lansat o campanie de informare pentru a proteja populația de eventuale riscuri. Specialiștii amintesc că, cei mai vulnerabili în această perioadă sunt vârstnicii, copii mici și bolnavii cronici. De aceea, dacă observăm o persoană în stare de inconștiență, neapărat îi acordăm primul ajutor.

De asemenea, nu lăsați copiii de unii singuri în mașină, întrucât efectul de seră care se poate crea în automobil, poate ucide instant.

Pentru cei care adoră să facă băi de soare, este important să folosească produse cosmetice cu factor de protecție solară, să evite expunerea îndelungată la soare, mai ales în intervalul orelor 11.00 - 17.00. Purtați ochelari, pălărie și hidratați-vă constant. Atenție și la cum intrați în apa rece a lacurilor, pentru că puteți face șoc de hidrocuție, atenționează specialiștii.

Precizăm că mâine, în Chișinău sunt așteptate maxime termice de până la +36 de grade. În perioada caniculară, municipalitatea a anunțat că va amenaja corturi speciale de prim-ajutor. Cetățenii vor primi apă gratuit și vor beneficia de consultația unui asistent medical. În caz de insolație sau alte situații excepționale, apelați la serviciul unic de urgență 112.

Exclusiv TV