Arşiţa avansează. Meteorologii au emis Cod portocaliu de caniculă

9.07.2024, 16:14
Vremea toridă se amplifică. De mâine și până pe 16 iulie, în centrul și sudul țării este emisă alertă de cod portocaliu de vreme caniculară. În cea mai mare parte a țării se așteaptă temperaturi de aproape 40 de grade Celsius. Pentru a combate efectele negative ale temperaturilor extreme, în toată țara au fost instalate corturi de anti-caniculă. Doar în capitală au fost amenajate 27 astfel de puncte, unde cetățenii pot să-și potolească setea și pot solicita primul ajutor medical.

Potrivit Serviciului Hidrometeorologic de Stat, în toată țara, cu excepția câtorva raioane de la nord, este declarat cod portocaliu de vreme caniculară. Temperatura aerului va atinge valori între +36 și + 39 de grade Celsius. Izolat, temperaturile minime nu vor coborî sub 20 de grade. În 9 raioane din nordul țării este menținut cod galben de caniculă, ceea ce înseamnă că temperaturile vor atine maxime de până la 35 de grade Celsius. La nivel de țară au fost amenajate corturi de prim-ajutor în fiecare raion. Potrivit Inspectoratului General pentru Situații de Urgență acestea vor fi deschise pentru cetățeni de luni până vineri.

TATIANA MUNTEANU, ofițer al Direcției Relații cu Publicul din cadrul IGSU: ”Corturile urmează să activeze în zilele de lucru, în intervalul orelor 09.00 - 18.00. Aici oamenii pot bea apă și se pot proteja de căldură și razele solare. Scopul amenajării unor astfel de puncte este de a proteja populația de efectele nocive ale caniculei în special în orele amiezii.”

Și primăria Chișinău a suplinit numărul corturilor anti-caniculă, în fiecare sector al capitalei fiind instalate minim 5 astfel de centre de prim-ajutor, unde oamenii se pot hidrata gratuit, dar pot beneficia și un prim ajutor medical.

Cei mai vulnerabili în fața temperaturilor extreme sunt vârstnicii și persoanele cu maladii cronice.

OLGA ZINGALIUC, asistentă medicală, Centrul Medicilor de Familie nr.11: ”Am avut un domn, am sunat-o și pe soția acestuia să vină să-l ia, fiindcă avea tensiunea 180/100. Și după jumătate de oră, după captopril de 50 mg, tensiunea a revenit la 140/100 și domnul s-a simțit mai bine. I-am mai dat două pastile de valeriană. A fost și a achitat niște servicii și s-a mai enervat un pic și desigur s-a ridicat și tensiunea.”

Oamenii spun că încearcă să evite la maximum expunerea la soare, dar au și necesități care nu pot fi amânate.

EA: ”Mai mergem pe sub copaci dacă mergem pe drum, stăm mai mult acasă. Suntem persoane în etate de acuma, copilașilor le mai punem ceva în cap. Iată acum nu a luat nimic, dar se mai joacă pe la umbră.”

EL: ”Nu avem pe nimeni și de nevoie trebuie să mergem la masă, la policlinică. Că dacă aș avea copii i-aș pune să alerge ei, cum am alergat și noi, dar acum copiii noștri, cu părere de rău, stau doar în telefoane. Mare mi-e mirarea ce fac copiii la țară, dacă o fi șezând ca la oraș în telefoane, păi cum vrem noi să trăim bine, dacă nu muncim în ziua de azi.”

EA: ”Pe mine mă afectează mult căldura, dar de nevoie am ieșit, trebuie să facem ceva cumpărături. Să mâncăm fructe, legume.”

Medicii atenționează că expunerea îndelungată la soare sau la temperaturi ridicate, și din cauza deshidratării, pot apărea simptome precum: slăbiciuni, dureri de cap, transpirații calde, hipertermie, greață sau stare de leșin. De aceea, oamenii sunt îndemnați să nu iasă din case între orele 11.00 și 18.00, iar dacă o fac, să fie îmbrăcați în haine lejere de culori deschise și să poarte pălării. Un alt aspect foarte important pe timp de caniculă este hidratarea. De aceea, cei care ies din casă pe temperaturi toride, sunt îndemnați să aibă la îndemână o sticlă cu apă.

Exclusiv TV