Doi frați din Hâncești au fost reținuți la Atena pentru exploatarea sexuală a șapte tinere din Republica Moldova.
Potrivit Poliției de Frontieră, infracțiunea a avut loc în perioada anilor 2015 - 2018. Cei doi frați, care aveau atunci 26 și 23 de ani, au convins victimele să meargă în Grecia sub pretescul angajării lor la un restaurant și un hotel din țara elenă. După ce au ajuns la Atena, tinerele racolate au aflat că le-ar datora proxeneților câte cinci mii de euro cheltuieli de transport, astfel fiind deposedate de pașapoarte până la stingerea acestei sume. Fetele nu au mai ajuns la locurile de muncă promise, în schimb au fost impuse să presteze servicii sexuale. Săptămânal, ele erau obligate să le achite celor doi frați câte 600 de euro sub formă de taxă de protecție și chirie. Una dintre victime a avut mai multe încercări de suicid, ca urmare a condițiilor inumane în care era forțată să supraviețuiască.
Polițiștii moldoveni de frontieră de comun cu autoritățile din Grecia, au efectuat șapte percheziții la Atena și pe insula Rhodos – atât la domiciliile proxeneților, cât și în casele de toleranță în care lucrau victimele. Au fost efectuate percheziții și în casa învinuiților din Hâncești. Oamenii legii au mai aplicat sechestru pe un apartament care ar fi fost cumpărat din banii proveniți din exploatarea sexuală a tinerelor, în valoare de peste 1,3 milioane de lei, precum și pe două terenuri agricole din Anenii Noi, în valoare de aproximativ 400 de mii de lei. Cei doi suspecți urmează să fie extrădați la Chișinău pentru continuarea anchetei.
Exclusiv TV
