Astăzi se împlinesc 35 de ani de la proclamarea suveranității Republicii Moldova. Este un document esențial care a deschis calea spre independența țării. Actul a fost votat pe 23 iunie 1990 de către deputații Sovietului Suprem al RSS Moldovenești. Locuitorii țării oamenii au opinii diferite cu privire la acest eveniment. Unii simt mândrie și speranță, în timp ce alții declară că nu avem o suveranitate veritabilă.
Acum 35 de ani, pe 23 iunie 1990, Republica Moldova făcea un pas istoric spre libertate, prin proclamarea suveranității. În acea zi, Sovietul Suprem al RSS Moldovenești a adoptat Declarația de Suveranitate, un document care consfințea supremația legilor republicii, cetățenia moldovenească și dreptul de a stabili relații internaționale proprii.
Această zi a fost începutul drumului spre libertate. Un an mai târziu, în 1991, Moldova și-a declarat independența deplină.
Astăzi, polițiști, pompieri, carabinieri, medici și veterani, cu toții își exprimă, la unison, bucuria față de acest moment, pe care îl consideră un act de demnitate națională și un pas esențial spre independență.
EA: „În sănătate, asta înseamnă să putem avea un sistem medical sigur, cu decizii luate aici, în interesul cetățenilor țării”.
EL: „Contribui la apărarea suveranității, la protejarea cetățenilor și respectarea legii zi de zi”.
Am întrebat în stradă și simplii cetățeni dacă sărbătoresc această zi și cum văd ei Moldova la 35 de ani de suveranitate. Unii privesc cu speranță, alții - mai dezamăgiți.
EA: „Mă simt liberă și independentă. Cu multe greutăți și provocări, însă eu cred că Moldova este un loc mai bun decât chiar și 15 ani în urmă. Mesajul ar fi să ne păstrăm calea corectă și să mergem înainte către suveranitate.”
Cu îndemn pentru păstrarea și protejarea suveranității statului au venit și conducătorii țării.
„Acum 35 de ani, ne-au unit tricolorul, dorința de independență și credința într-un viitor liber. Dar, mai presus de toate, ne-a unit dragostea față de acest pământ. Să fim uniți și astăzi de aceleași valori: aspirația spre libertate, o suveranitate reală și garantată, respect pentru istoria noastră și demnitate națională,” - a scris șefa statului, Maia Sandu pe pagina sa de socializare.
Data istorică de acum 35 de ani este marcată în această seara cu un marș al Suveranității. Evenimentul va debuta în mai puțin de o oră la monumentul dedicat lui Ion și Doina Aldea-Teodorovici de pe strada Alexei Mateevici. Punctul final al marșului este sediul Președinției - locul în care, în anul 1990, a fost adoptată Declarația de Suveranitate. Acolo vor susține discursuri șefa statului, Maia Sandu, și președintele Asociației „Parlamentul '90”, Ion Hadârcă. Programul artistic îi va reuni pe Vali Boghean, Simona și Radu Dolgan împreună cu formația „Noroc”. Participanții au fost îndemnați să poarte ie sau cămașă tradițională, încât pe 24 iunie este celebrată și Ziua Iei – simbol al rădăcinilor și identității culturale.
Exclusiv TV
