Situația dintre Israel și Iran devine tot mai tensionată

18.06.2025, 14:15
Situația dintre Israel și Iran devine tot mai tensionată și incertă. După ce atacurile cu rachete, de pe ambele părți, au continuat și în a șasea noaptea consecutiv, președintele american Donald Trump a cerut „capitaularea necondiționată” a Iranului, avertizând că răbdarea Statelor Unite „se apropie de sfârșit.” Iranul nu se dă bătut. Șeful Statului Major al Forțelor Armate ale Iranului, generalul Amir Sorena Mousavi, a transmis marți un avertisment dur locuitorilor din Israel, în special celor din Tel Aviv și Haifa, îndemnându-i să părăsească imediat aceste zone pentru propria siguranță.

Armata israeliană susține că a lovit, noaptea trecută, o instalaţie de producţie de centrifuge de uraniu din Teheran şi mai multe fabrici de armament din Iran.

Atacurile spre Teheran au implicat 50 de avioane israeliene, potrivit informațiilor oficiale. Drep răspuns, azi-dimineață, Iranul a lansat mai multe rachete balistice spre Tel Aviv, majoritatea au fost interceptate, a declarat un oficial militar.

După nenumărate apeluri la calm și așezarea la masa de negocieri, președintele american Donald Trump a făcut un avertisemn dur autorităților de la Teheran. Liderul de la Casa Albă a vertizat că SUA controlează complet spațiul aerian iranian și a dat asigurări că țara sa l-ar putea ucide cu ușurință pe liderul suprem de la Teheran.

„Avem acum controlul complet și total asupra cerului de deasupra Iranului. Iranul avea sisteme bune de urmărire aeriană și alte echipamente de apărare, și în cantități considerabile, dar acestea nu se compară cu echipamentele concepute, fabricate și produse în America. Nimeni nu face asta mai bine decât bunele și vechile State Unite ale Americii (...) Știm exact unde se ascunde așa-numitul „Lider Suprem”. Este o țintă ușoară, dar este în siguranță acolo – Nu îl vom elimina (ucide!), cel puțin nu deocamdată. Dar nu dorim ca rachetele să fie lansate asupra civililor sau asupra soldaților americani. Răbdarea noastră se apropie de limită!” - a scris Trump pe pagina sa de socializare.

La scurt după mesajul lui Trump, șeful Statului Major al Forțelor Armate ale Iranului, Amir Sorena Mousavi, într-o adresare video a avertizat populația din Tel Aviv și Haifa să părăsească zonele pentru propria siguranță. El a mai precizat că operațiunile desfășurate până acum au avut un caracter preventiv, dar că o „operațiune de represalii” este iminentă.

Presa internațională scrie că, trupele americane din Orientul Mijlociu sunt în stare de alertă maximă, iar Statele Unite ale Americii sunt pregătite să intervină militar împotriva Iranului în 48 de ore. Se întâmplă după ce recent a avut loc o reuniune de urgență desfășurată la Casa Albă între președintele Donald Trump, conducerea militară și consilierii pe probleme de securitate națională. Informația, dezvăluită de The New York Times, vine pe fondul escaladării conflictului dintre Israel și Iran și a posibilei implicări a SUA într-o operațiune militară comună. Discuțiile s-au concentrat asupra opțiunilor militare ale Washingtonului în cazul în care va susține Israelul în atacurile asupra instalațiilor nucleare iraniene, inclusiv complexul subteran de la Fordo, unul dintre cele mai bine protejate obiective nucleare ale Iranului. SUA ar putea interveni direct în următoarele 24–48 de ore, potrivit unor surse citate de ABC News. Și președinții Rusiei și Chinei, Vladimir Putin şi Xi Jinping, vor discuta telefonic despre Orientul Mijlociu în următoarele zile, notează SkyNews.

Exclusiv TV