Sportivii Moldoveni au avut o prestație excepțională la Campionatul Mondial de Kettlebell desfășurat la Milano, Italia. Reprezentanții noștri au cucerit un total de 18 medalii, impunându-se în fața unei concurențe acerbe, a participanților din întreaga lume.
Sportivii din Republica Moldova au reușit o performanță remarcabilă la Campionatul Mondial de Kettlebell, desfășurat la Milano, Italia, cucerind nu mai puțin de 18 medalii în competiția care a reunit peste 700 de participanți din 33 de țări. Cel mai bun rezultat la categoria seniori l-a obținut Mihail Muntean, care a devenit dublu campion mondial în probele de ciclu lung clasic și ciclu lung 30 de minute. La aceeași categorie, Nicolai Frangu a cucerit argintul la biatlon și a ocupat locul patru în ciclu lung clasic.
Secțiunea para kettlebell a adus Moldovei patru titluri de campion prin Ștefan Roșca, Mihail Țurcan, Andrei Valentir și Sergiu Borș, în timp ce Igor Bouroș, Valeriu Buruian și Oleg Raileanu au urcat pe treapta a doua a podiumului. La categoria masters, Mihail Suprovici a urcat de două ori pe cea mai înaltă treaptă a podiumului, în probele de biatlon și aruncat 30 de minute, iar Nicolae Bîrliba a cucerit argintul la smuls 30 de minute. Rezultate notabile și la categoria juniori, unde Iurie Donighevici a obținut o medalie de aur la smuls 30 de minute și una de argint la aruncat 30 de minute. Denis Cojocaru a completat palmaresul cu un bronz în proba de aruncat.
Cel mai tânăr performer moldovean de la competiție a fost Alexandru Zibrițchi, care s-a remarcat la juniori 14–15 ani, devenind campion mondial la smuls 30 minute și vicecampion la ciclul lung de 30 minute.
Exclusiv TV
