Milsami Orhei a reușit să cucerească al doilea titlu de campioană al Superligii Moldovei din palmares. Finalul sezonului a fost dramatic, cu un meci decisiv pe terenul lui Sheriff Tiraspol, încheiat la egalitate, scor 0-0. Acest rezultat a fost suficient pentru ca Milsami să încheie în fruntea clasamentului, la un singur punct distanță de principalele rivale, Sheriff și Zimbru.
Echipa Milsami Orhei a scris istorie în fotbalul moldovenesc, cucerind al doilea titlu de campioană națională după o pauză de 10 ani. În ultima etapă a Super Ligii, ediția 2024/25, „vulturii roșii” au obținut un rezultat decisiv la Tiraspol, remizând 0-0 cu Sheriff, într-un meci care a avut statutul unei adevărate finale pentru titlu. Formația antrenată de Igor Picușciac avea nevoie de cel puțin un egal pentru a termina campionatul pe primul loc, iar obiectivul a fost îndeplinit cu succes. Astfel, Milsami a încheiat sezonul cu un punct în fața celor de la Sheriff Tiraspol și Zimbru Chișinău, ocupantele pozițiilor 2 și 3. Toate cele trei echipe de pe podium vor reprezenta Republica Moldova în competițiile europene în sezonul viitor. Mai mult, Petrocub Hîncești, campioana din sezonul precedent, s-a clasat pe locul 4 și va merge, la rândul său, în cupele europene. Eșecul celor de la Sheriff de a cuceri titlul pentru al doilea an la rând este o premieră negativă pentru clubul tiraspolean, care nu mai ratase două titluri consecutive în ultimele două decenii și jumătate. Milsami Orhei va reprezenta Moldova în preliminariile Ligii Campionilor, în timp ce Sheriff va evolua în Liga Europei.
Exclusiv TV
