Milsami Orhei a eliminat deținătoarea trofeului, Petrocub Hâncești

17.04.2025, 12:59
Lupta pentru trofeul Cupei Moldovei se intensifică, odată cu stabilirea semifinalistelor competiției. Milsami Orhei a reușit o calificare dramatică, eliminând campioana en-titre, Petrocub Hîncești, după o dublă manșă decisă la loviturile de departajare. De cealaltă parte, Sheriff Tiraspol a trecut fără emoții de CSF Bălți, cu un scor general de 5-1.

Milsami Orhei a obținut o calificare dramatică în semifinalele Cupei Moldovei Moldtelecom, eliminând campioana en-titre Petrocub Hîncești după executarea loviturilor de departajare. Deși au pierdut în tur cu 1-2 la Hîncești, „vulturii roșii” au reușit să egaleze scorul general în manșa retur, impunându-se cu 1-0 datorită golului marcat de malianul Sibiry Keita în minutul 83. Orheienii au evoluat în inferioritate numerică din finalul primei reprize, după eliminarea lui Daniel Lisu, însă au rezistat eroic până la finalul celor 120 de minute. Soarta calificării s-a decis la penalty-uri, acolo unde portarul Emil Tîmbur a fost eroul serii, parând șuturile lui Veaceslav Posmac și Ion Jardan. Lovitura decisivă a fost transformată de belgianul Danny Lupano, aducând astfel calificarea pentru Milsami. În penultimul act, Milsami va întâlni formația CSF Spartanii Sportul. Prima manșă a semifinalei este programată pentru 30 aprilie, iar returul va avea loc pe 14 mai. În cealaltă semifinală, Sheriff Tiraspol a confirmat statutul de favorită și a trecut fără emoții de CSF Bălți. După victoria clară din tur scor 4-1, tiraspolenii s-au impus și în retur, scor 1-0, grație reușitei lui Aleksa Marusic din repriza secundă.

Cu un scor general de 5-1, „viespile” avansează în semifinale, unde se vor duela cu marea rivală Zimbru Chișinău. Sheriff și Zimbru se vor reîntâlni în careul de ași, o confruntare cu istoric și miză, mai ales după ce anul trecut „galben-verzii” au reușit să elimine formația din Tiraspol în aceeași fază. Și acest duel va avea loc în dublă manșă, pe 30 aprilie și 14 mai.

Exclusiv TV