Moldova va avea o „Capitală a Sportului”. Ministerul Educației și Cercetării lansează un nou program menit să promoveze sportul și stilul de viață activ în toate regiunile țării. Programul este dedicat autorităților publice locale de nivelul I, care vor avea posibilitatea să devină, pentru un an, gazda celor mai importante evenimente sportive din țară. Pentru acest an, Ministerul Educației și Cercetării a alocat un buget de 1 milion de lei.
SERGIU GURIN, secretar de stat, Ministerul Educației și Cercetării: „Capitala Sportului este nu doar un titlu onorific, ci și un angajament concret. Localitatea desemnată va beneficia de un sprijin financiar de până la un milion de lei pentru realizarea proiectelor și inițiativelor sportive, având astfel oportunitatea de a deveni un exemplu de comunitate activă și atractivă prin sport.”
Localitățile interesate să-și atribuie tilul de ”Capitală a Sportului” urmează să depună o cerere. Selecția se va face prin concurs. Printre activitățile anuale care vor fi desfășurate în acea localitate sunt organizarea unui campionat la o categorie de vârstă, un forum și un festival sportiv, cu organizarea activităților dedicate familiilor și persoanelor în etate.
Federațiile de sport din țară au salutat această inițiativă.
DUMITRU PRODAN, reprezentant al Comitetului Paralimpic: „Sunt extrem de bucuros, fiindcă printre obiectivele proiectului dat, se regăsesc așa obiective ca promovarea egalității de gen și incluziunea persoanelor cu dizabilități în societate și, nemijlocit, în sport.”
Autoritățile speră că, până la sfârșitul lunii mai, vor desemna localitatea care va purta titlu de „Capitala Sportului”, iar următoarele etape prevăd planificarea bugetului și implementarea programului propriu-zis.
Exclusiv TV
