Ministerul Educației din țara noastră a semnat astăzi un protocol cu Agenția Națională pentru Sport de la București care prevede acest lucru. Astfel, vor fi organizate evenimente sportive comune, iar Moldova va primi ajutor de la specialiștii de peste Prut, pentru accesarea fondurilor europene.
Protocolul privind cooperarea în domeniul sportului a fost semnat la Chișinău de ministrul Educației și Cercetării, Dan Perciun și președinta Agenției Naționale pentru Sport din România, Elisabeta Lipă.
DAN PERCIUN, ministrul Educației și Cercetării: „Acest protocol urmează să fie detaliat printr-un plan de acțiuni comun. Sunt multe oportunități pe care le putem valorifica împreună, de la desfășurarea cantonamentelor sportive pentru sportivii din ambele țări, până la transferarea experienței bogate pe care o are România, în vederea accesării fondurilor europene, a fondurilor de preaderare. Republica Moldova, din acest an, poate fi țară beneficiară de fonduri Erasmus pe sport, dar avem nevoie de ajutor un pic pentru a scrie aceste proiecte.”
Astfel, specialiștii din cele două state vor face schimb de experiență privind organizarea diferitor competiții sportive și a altor evenimente de promovare a sportului. Vor fi împărtășite și modalitățile de lucru în domeniul medicinei sportive și a activităților antidoping.
Amintim că, în acest an, Moldova și România au organizat ultramaratonul Rubicon, care a presupus parcurgerea distanței Chișinău-București. Scopul competiției a fost familiarizarea participanților cu regiunile țării, cultura și istoria celor două țări. Autoritățile speră ca, în 2025, evenimentul să fie organizat, invers, pe traseul București-Chișinău.
Exclusiv TV
