30 de spitale și cămine studențești vor fi reabilitate în cadrul unui proiect de eficiență energetică. Acest lucru va fi posibil cu sprijinul Guvernului Germaniei, care oferă un grant de 38,7 milioane de euro, prin intermediul Băncii Germane de Dezvoltare KfW și Agenției Franceze pentru Dezvoltare, care oferă un credit de 30 de milioane de euro.
Ministrul Energiei, Dorin Junghietu, a declarat că din cele 30 de clădiri publice care vor fi renovate, sunt 16 sunt de învățământ public și 14 spitale. Se așteaptă o reducere cu 60% a consumului de energie electrică în clădiri, ceea ce va duce la consolidarea securității energetice a țării, a menționat oficialul.
La rândul său, ministrul educației, Dan Perciun, a subliniat că pentru a atrage studenții la universitățile din Moldova, aceștia au nevoie de condiții bune, de aceea o mare parte din investiții se vor face în renovarea căminelor. Vor fi renovate 8 cămine universitare și alte 8 cămine de la instituțiile vocațional-tehnice.
Proiectul va fi implementat până în anul 2031. Guvernul de la Chișinău va contribui cu aproape 4,3 milioane de euro la costul total al proiectului, valoarea căruia se ridică la circa 73 de milioane de euro.
ipn.md
