73 de milioane de euro vor fi investiți în reabilitarea energetică a mai multor spitale raionale și universități

6.03.2025, 11:03
73 de milioane de euro vor fi investiți în reabilitarea energetică a 30 de clădiri publice, dintre care 16 clădiri ale instituțiilor de învățământ superior și 14 spitale raionale. Majoritatea sediilor universităților care urmează a fi renovate sunt din Chișinău, iar spitalele sunt amplasate în municipiile Chișinău și Bălți, dar și în opt raioane din țară.

Cabinetul de miniștri a aprobat semnarea Acordului de credit dintre Republica Moldova și Agenția Franceză pentru Dezvoltare. Proiectul presupune îmbunătățirea confortului și funcționalității clădirilor publice, renovările urmând să asigure condiții mai bune pentru utilizatori, fie că este vorba de elevi, pacienți sau funcționari publici. Prin implementarea măsurilor de eficiență energetică, se urmărește diminuarea consumului de energie în clădirile publice, ceea ce va conduce la economii semnificative în bugetul public. Proiectul „Inițiativa pentru dezvoltarea infrastructurii publice durabile prin renovări de eficiență energetică (INSPIREE)” va fi implementat pe o perioadă de cinci ani.

Din suma totală, 30 milioane euro vor fi acordate sub formă de împrumut de către Agenția Franceză pentru Dezvoltare, 38,7 milioane euro sub formă de grant oferit de Guvernul Republicii Federale Germania/ Ministerul Federal German pentru Cooperare Economică și Dezvoltare prin intermediul Băncii Germane pentru Dezvoltare „Institutul de Credit pentru Reconstrucție” (KfW), și alte 4,3 milioane euro reprezintă contribuția Guvernului Republicii Moldova.

moldpres.md