SUA poartă discuţii cu Rusia în Arabia Saudită

24.03.2025, 17:37
Săptămâna a început cu o nouă rundă de negocieri pentru pace în războiul ruso-ucrainean. Astăzi, delegațiile Federației Ruse și Statelor Unite s-au întâlnit în capitala Arabiei Saudite, Riad, pentru a negocia armistițiul de pace. Întâlnirea a avut loc cu ușile închise, într-un hotel de lux, iar jurnaliștii au fost rugați de forțele de securitate să părăsească zona, transmite BBC. O zi mai devreme tot aici au avut loc discuții între delegațiile Ucrainei și SUA, la același subiect.

Săptămâna trecută, președintele SUA, Donald Trump a avut convorbiri telefonice cu președinții aflați în conflict - Vladimir Putin și Volodimir Zelensky, în care s-a discutat un acord preventiv de încetarea focului pe aer și pe mare, în special ce vizează infrastructura și țintele energetice, dar și eliberarea prizonierilor. Astăzi, delegația Federației Ruse, reprezentată de senatorul Grigori Karasin, fost viceministru de externe și de consilierul directorului Serviciului Federal de Securitate (FSB), Serghei Beseda s-au întâlnit la Riad cu delegația Statelor Unite ale Americii pentru a negocia condițiile de pace. Deocamdată, nu au fost comunicate detalii oficiale despre subiectele abordate în cadrul consultărilor ruso-americane, dar acestea vin într-un moment de intensificare a eforturilor diplomatice privind găsirea unei soluții pentru conflictul din Ucraina. Precizăm că o zi mai devreme, tot la Riad, delegația SUA s-a întânit și cu delegația Ucrainei care a fost condusă de ministrul Apărării, Rustem Umerov. Președintele ucrainean, Volodimir Zelensky spune că discuția a fost constructivă și că munca delegațiilor continuă.

De menționat că negocierile anterioare dintre SUA și Rusia au avut loc pe 18 februarie la Riad, Arabia Saudită, iar întâlnirea bilaterală a delegațiilor ucrainene și americane a avut loc la Jeddah pe 11 martie.

Exclusiv TV