FCSB s-a calificat în optimile Europa League, după ce a învins-o, pe teren propriu, pe PAOK, cu scorul de 2-0. Astfel, pentru prima după 12 ani, o echipă din România revine în primăvara europeană.
FCSB a obținut o nouă victorie, a treia consecutivă în acest sezon, în fața grecilor de la PAOK. Campioana României s-a impus cu scorul de 2-0, pe teren propriu, în returul play-off-ului Europa League. Astfel, în fața unor tribune pline, în care s-au aflat peste 50.200 de spectatori, roș-albaștrii și-au adjudecat "biletele" pentru optimile competiției, fază în care nicio echipă din România nu a mai ajuns din sezonul 2012/13, când Steaua era învinsă cu 3-2 la general de Chelsea. Campioana României a avut primele ocazii importante de a marca, în minutele 7 și 11, prin Adrian Șut și Mihai Popescu. Apoi, Ngezana și Florin Tănase i-au pus și ei probleme lui Kotarski, dar grecul a respins. Primul gol a fost reușit, în minutul 30, de Juri Cisotti, care a primit mingea în careu de la David Miculescu și a șutat-o la colțul lung, ducându-și echipa în avantaj. Ocaziile au continuat la ambele părți, Târnovanu remarcându-se cu intervenții foarte bune, în timp ce Mihai Popescu și Miculescu au mai avut două șanse de a marca, în minutele 52 și 54. Scorul final a fost stabilit, în minutul 81, după un corner executat de Risto Radunovic. Mingea a ajuns, după o respingere a lui Kotarski, la Miculescu, care a "strecurat-o" în poartă, pe lângă doi jucători de la PAOK.
FCSB s-a impus, astfel, în dubla din play-off-ul Europa League cu scorul de 4-1.
Exclusiv TV
