Oleg Serebrian: Tiraspolul merge după un plan bine definit la Moscova

17.01.2025, 15:51
Tiraspolul merge după un plan bine definit la Moscova, folosind drept scut uman locuitorii din stânga Nistrului. Declarația a fost făcută de vicepremierul pentru Reintegrare, Oleg Serebrian, comentând refuzul autoproclamatelor autorități transnistrene de a se așeza la masa de discuții pentru a găsi soluții la criza creată.

Întrunirea dintre reprezentanții politici de pe cele două maluri ale Nistrului urma să se desfășoare astăzi. Aceasta a fost anulată din cauza că părțile nu au convenit asupra locului întrevederii. Delegația Tiraspolului a refuzat să vină la Chișinău, insistând că ar exista pericole pentru unii așa-ziși oficiali transnistreni. Acuzațiile au fost respinse de vicepremierul pentru Reintegrare, Oleg Serebrian.

OLEG SEREBRIAN, viceprim-ministrul pentru Reintegrare: "După vizita domnului Krasnoselski la Moscova, ar fi fost ridicol să se invoce faptul că delegația Chișinăului se deplasează iarăși la Bender sau la Tiraspol pentru că, pentru delegația Tiraspolului ar exista niște pericole pe malul drept. Nu există niciun pericol, nimeni nu pune în pericol delegația Tiraspolului. Îi așteptăm în continuare pentru reuniuni de lucru aici la Chișinău. Nu vom mai merge la acele soluții pe care le-am aplicat în 2023-2024".

În același timp, Serebrian a lăsat de înțeles că, la Tiraspol nu se dorește o discuție cu Chișinăul. Oficialul a accentuat că deși locuitorii din stânga Nistrului sunt în criză, așa-zisa conducere regională nu a cerut niciodată ajutorul autorităților constituționale. Singura cerință a acesteia a fost o declarație comună Chișinău – Tiraspol către partenerii externi și o întrevedere între Vadim Krasnoselski și Maia Sandu.

OLEG SEREBRIAN, viceprim-ministrul pentru Reintegrare: "Să fie clar, nu putea exista nicio adresare externă comună a Chișinăului și a unei părți inalienabile a teritoriului RM. Autoritățile moldovene au făcut toate demersurile necesare la vreme, pentru a găsi soluții pentru criza care se apropia. Rămâne, așadar, un mister de ce Tiraspolul nu a făcut o adresare către Chișinău pentru a ajuta cetățenii din stânga Nistrului. Am spus de atâtea ori că suntem gata să oferim alimente, medicamente, combustibil, generatoare, să primim bolnavi gravi în instituțiile noastre medicale".

În această ordine de idei, Serebrian crede că, autoproclamatele autorități nistrene merg după un scenariu bine definit la Moscova, în detrimentul intereselor locuitorilor din stânga Nistrului.

OLEG SEREBRIAN, viceprim-ministrul pentru Reintegrare: "Sute de mii de cetățeni care așteptau această întâlnire și rezultatele ei, oameni care se află în dificultate în toate localitățile din stânga Nistrului și zona mun. Chișinău, rămân și mai departe fără niciun sprijin substanțial, folosiți în continuare ca scut uman de regimul separatist, care servesc intereselor străine, străine chiar și lor, celor pentru care nu sunt decât instrumente ieftine în atingerea obiectivelor geopolitice".

Potrivit oficialului, soluțiile propuse de Federația Rusă privind asigurarea regiunii transnistrene cu gaze umanitare, sunt greu de realizat, deși a reiterat că Chișinăul nu se va opune livrărilor de hidrocarbură în estul țării.

OLEG SEREBRIAN, viceprim-ministrul pentru Reintegrare: "Eu nu cred că schema respectivă va funcționa. Oricum, sunt alte instituții care o vor analiza. Chiar în momentul de față se poartă discuții la acest capitol. Nu este atât de simplă racordarea unei soluții potrivite. Sunt și actori externi foarte mulți implicați. Gazul ca să ajungă pe teritoriul RM traversează mai multe țări. E și o problemă de regim juridic, de jurisdicție. Noi am fost întotdeauna deschiși și pînă la 1 ianuarie și după asta deschiși pentru tranzitul acestui gaz, mai ales în aceste condiții dramatice pentru oamenii de acolo".

Mai devreme, așa-zisul lider de la Tiraspol, care a fost în această săptămână la Moscova, a declarat că Federația Rusă va asigura cu gaze regiunea transnistreană, după ce Gazprom a sistat furnizarea din 1 ianuarie curent. Krasnoseslki a menționat că este vorba despre gaz rusesc umanitar, fără a explica ce ar însemna acest lucru, când vor reîncepe livrările și în ce volume. În același timp, presa de la Moscova scrie că ar fi vorba despre gaze cumpărate de pe piața europeană de o companie moldovenească în volum de 3 milioane de metri cubi pe zi.

Exclusiv TV