Chișinăul întreprinde toate măsurile pentru atenuarea unei eventuale crize energetice

17.12.2024, 13:40
În cazul unei crize energetice în stânga Nistrului, mai multe categorii de locuitori din regiunea transnistreană vor fi transferați pe malul drept pentru întreținere. Anunțul a fost făcut de viceprim-ministrul pentru Reintegrare, Oleg Serebrian, în cadrul unei emisiuni radiofonice. Oficialul a accentuat că Chișinăul întreprinde toate măsurile pentru atenuarea unei eventuale crize, însă nu va accepta o adresare comună cu Tiraspolul către Ucraina și Federația Rusă, care a fost propusă de autoproclamatele autorități transnistrene.

Autoritățile de la Chișinău sunt în discuții permanente cu partenerii externi, organizații internaționale și misiuni diplomatice pentru a găsi soluții de depășire a unei eventuale crize în regiunea transnistreană după 1 ianuarie 2025. Viceprim-ministrul pentru Reintegrare, Oleg Serebrian, lasă de înțeles că Chișinăul nu cunoaște necesitățile reale din stânga Nistrului, din cauza că autoproclamata administrație de la Tiraspol nu ar fi cooperantă.

În această ordine de idei, Oleg Serebrian, susține că se referă la lucruri concrete cu care Chișinăul poate veni în ajutor, dar nu și la propuneri speculative ale Tiraspolului. Oficialul s-a referit la o intervenție video a așa-zisului șef al externelor din stânga Nistrului, Vitali Ignatiev, care a propus semnarea unei declarații comune către Ucraina și Rusia prin care să se ceară menținerea tranzitului de gaze pe teritoriul ucrainean după 1 ianuarie 2025.

OLEG SEREBRIAN, viceprim-ministrul pentru Reintegrare: "Este foarte clar că se încearcă o speculare propagandistică. Se inoculează opiniei publice că Chișinăului îi lipsesc acțiunile concrete. Noi discutăm cu toată lumea, cu toți partenerii și cu Kiev, și cu UE, și cu partenerii americani. Și la Moscova, adică la Sankt Peteresburg s-au purtat discuții. Deci din acest punct de vedere facem tot posibilul. Ce înseamnă o declarație comună Chișinău – Tiraspol? O recunoaștere a unei dualități de puteri în RM, a faptului că recunoaștem așa-zisele autorități. Scuzați-mă, dar cred că acesta este subtextul acestei propuneri".

Oleg Serebrian dă asigurări că, indiferent de pașii făcuți de autoproclamata administrație de la Tiraspol, Chișinăul pregătește mai multe măsuri pentru a fi aproape de cetățenii din regiune în cazul în care aceasta va rămâne fără resurse energetice.

OLEG SEREBRIAN, viceprim-ministrul pentru Reintegrare: „Examinăm posibilitatea ca anumite categorii de cetățeni, foarte vulnerabili, din partea stângă, cei aflați în terapie intensivă, copii, persoanele cu handicap, copiii din azil mă refer, pentru că la ei mai sunt aziluri, să fie preluați în partea dreapta și asistați".

Amintim că, din 1 ianuarie 2025 administrația de la Kiev ar putea sista tranzitul de gaze rusești pe teritoriul său. În aceste condiții, asigurarea regiunii transnistrene cu gaze de la Gazprom se poate face pe traseul balcanic. Concernul rus cere puterii de la Chișinău se se înțeleagă cu responsabilii ucraineni să păstreze tranzitul, or, să achite o pretinsă datorie istorică de 700 de milioane de dolari pe care Chișinăul nu o recunoaște. Pentru o mai bună gestionare a unei eventuale crize, pe cele două maluri ale Nistrului a fost instituită stare de urgență.

Exclusiv TV