Doar 9% din medicamentele care se regăsesc în farmaciile din țară sunt de producție autohtonă, iar restul de peste 90% sunt importate preponderent din Germania, România și Turcia. În prezent, în Republica Moldova sunt 8 producători de medicamente, care sunt orientați mai mult spre export în țările CSI și Orientul Mijlociu. În contextul aderării la Uniunea Europeană, specialiștii prevăd o extindere a pieței de desfacere și dezvoltarea mai amplă a industriei farmaceutice din țara nostră.
În Registrul de Stat al Medicamentelor sunt înscrise peste 6 mii de produse farmaceutice, dintre care doar 570 aparțin întreprinderilor locale. În rest, în proporție de peste 90%, țara noastră importă medicamente, suplimente și alte produse farmaceutice de la 500 de companii din întreaga lume. Cele mai multe produse farmaceutice le aducem din Germania, România, Ungaria, Slovenia și Turcia.
Așa cum piața noastră este mică, producătorii moldoveni sunt mai mult orientați spre export. Anual, cele 8 întreprinderi autorizate produc peste 30 de milioane de ambalaje de mediacamente, iar circa 55% dintre acestea merg la export. În 2023, valoarea exporturilor au constituit aproape 45 de milioane de dolari SUA, ceea ce reprezintă 11,3% din exporturile totale ale Moldovei.
GHEORGHE APOSTOL, președintele Asociației Producătorilor de Medicamente: ”Dacă ne referim exclusiv la producătorii de medicamente, atunci în Republica Moldova activează 8 producători de medicamente, 7 dintre ei sunt certificați GMP de către Agenția Națională a Medicamentului și a Dispozitivelor Medicale, 3 dintre ei sunt certificați GMP la nivel european. Aici o mică remarcă - standardul GMP reprezintă un standard de bune practici, ceea ce demonstrează faptul că medicamentele care se produc pe teritoriul RM corespund unor standarde internaționale.”
Țara noastră produce preponderent produse medicamentoase clasice, de primă necesitate și pentru tratarea sau profilaxia anumitor patologii. Sergiu Celos este reprezentantul unei astfel de companii, care produce 300 de denumiri de medicamente și care în proporție de 80% sunt distribuite farmaciilor din țară.
SERGIU CELOS, reprezentantul unei companii farmaceutice: ”Patologia cardiacă rămâne prioritatea nr.1 în toată lumea. Așa este și la noi, mai ales că sunt programe de compensare, astfel pe piața locală, produsele cardiace sunt pe primul loc. Avem și antiinflamatoare, analgezice, gastrologice. Astea sunt principalele.”
El spune că odată cu aderarea Republicii Moldova la Uniunea Europeană, industria farmaceutică din țara noastră ar putea să se dezvolte vertiginos și să-și sporească exporturile spre UE, livrările pe această piață fiind infime acum.
Precizăm că aproximativ 31% din piața farmaceutică sunt reprezentate de medicamente achiziționate de stat pentru spitale și cele compensate total sau parțial, vândute în farmacii pe baza rețetelor medicilor. În Moldova sunt deschise peste 1400 de farmacii.
Exclusiv TV
