Moldova a învins Andorra cu 2-0

11.10.2024, 14:12
Echipa națională de fotbal a Moldovei a învins reprezentativa Andorrei, cu scorul de 2-0, în cel de-al doilea meci din Liga D, grupa 2, a Ligii Națiunilor, și conduce cu 6 puncte grupa, din care mai face parte și Malta, cu care urmează să joace în deplasare, meciul decisiv, care ne poate aduce calificarea în Liga C.

Moldova a învins Andorra, într-un meci disputat pe stadionul Zimbru din Chișinău, cu scorul de 2-0, în cel de-al doilea meci din Liga D, grupa 2, a Ligii Națiunilor și conduce autoritar grupa din care mai face parte reprezentativa Maltei. Elevii lui Serghei Cleșcenco au deschis scorul în minutul 31, în urma unui contraatac rapid a lui Mihail Caimacov, care l-a servit perfect pe jucătorul lui Lecco, Artur Ioniță, care a marcat cu un șut în forță, de la aproximativ 11 metri, la colțul lung. Astfel, la pauză s-a intrat cu 1-0. În partea a doua a meciului de pe teren propriu, "tricolorii" au jucat mai mult în defensivă, însă au reușit să mai marcheze odată pe final de meci. În minutul 95, Maxim Cojocaru a luat o acțiune pe cont propriu de la mijlocul terenului, trecând de mai mulți adversari și marcând cu un șut plasat. Imediat după ce faza s-a terminat, arbitrul a dat și fluerul de final. Astfel, reprezentativa noastră a câștigat cu 2-0, obținând cele trei puncte. Pentru căpitanul reprezentativei noastre, Vadim Rață, acesta a fost meciul cu numărul 50, în tricoul naționalei.

Astfel, naționala noastră are punctaj maxim după două partide, urmând să joace pe 13 octombrie, în deplasare, meciul decisiv cu Malta, care ne poate aduce calificarea în Liga C.

Exclusiv TV