Echipa națională de fotbal a Republicii Moldova, a învins reprezentativa statului San Marino, cu scorul de 1-0, într-un amical jucat pe stadionul Zimbru din Chișinău. Golul victoriei a fost marcat de căpitanul, Vadim Rață.
Naționala Moldovei a dispus de San Marino, cu scorul de 1-0, într-un amical jucat la Chișinău, pe stadionul Zimbru. Aceasta fiind a doua victorie consecutivă în decurs de 3 zile pentru „tricolori”. Elevii lui Serghei Cleșcenco au dominat total meciul de pe teren propriu, însă aceștia au marcat doar o singură dată. Căpitanul reprezentativei noastre,Vadim Rață, a luat o acțiune pe cont propriu, în minutul 10 al disputei, profitând de o greșeala a fundașului advers, Marco Pasolini, și învingândul pe portarul Edoardo Colombo. În repriza secundă echipa noastră a continuat să domine, însă aceștia nu au mai reușit să mai marcheze, singura ocazie periculoasă venind în minutul 77, însă șutul lui Nichita Moțpan a nimerit doar bara. La această partidă, pentru naționala țării noastre, doi noi fotbaliști și-au făcut debutul, este vorba despre mijlocașul Dan Pușcaș și portarul Andrei Cojuhar.
Tot marți, la Hîncești a jucat și naționala sub 21 de ani, la fotbal. Tinerii „tricolori” au obținut un rezultat pozitiv, scor 0-0, în compania reprezentativei Suediei, într-un meci din preliminariile Campionatului European din 2025. Suedezii au dominat partida jucată la Nisporeni, însă au avut doar un șut pe poarta apărată de Silviu Șmalenea. De menționat este și faptul că tinerii ”tricolori” au jucat în 10 oameni din minutul 52, după ce Ilie Botnari a văzut al doilea cartonaș galben și a fost eliminat. Selecționata Under 21 a țării noastre se află pe poziția a 5-a în clasamentul Grupei C, cu 7 puncte la activ.
Următoarea partidă a micilor tricolori este programată pe 11 octombrie contra selecționatei din Macedonia de Nord, la Skopje.
Exclusiv TV

