Arcașul, Dan Olaru și înotătoarea Tatiana Salcuțan au debutat joi, 1 august, la Jocurile Olimpice de la Paris 2024. Din păcate însă, cei doi reprezentanți ai țării noastre la olimpiadă, au părăsit prematur competiția, deși au înregistrat rezultate onorabile.
Sportivii moldoveni, Dan Olaru și Tatiana Salcuțan, au debutat joi Olimpiada de la Paris, la competițiile, tir cu arcul și respectiv înot. Din păcate însă, reprezentanții țării noastre nu au putut accede mai departe în competiție. Arcașul, Dan Olaru a acces în șaisprezecimile de finală ale Jocurilor Olimpice de la Paris, reușind să-l învingă clar pe vietnamezul, Phong Quoc. În șaisprezecimi însă, reprezentantul țării noastre a pierdut duelul cu columbianul Santiago Arcila. Port drapelul țării noastre a început bine întîlnirea cu sportivul sud-american, după ce a câștigat primul set cu 1-0, însă columbianul a revenit în meci și a câștigat următoarele trei seturi.În setul trei, Olaru a început mai bine, după ce a nimerit ținta în 10, însă două greșeli mici i-au permis lui Arcila să revină în meci și să câștige. Aceasta a fost a treia participare pentru Dan Olaru la Jocurile Olimpice de Vară.
Înotătoarea Tatiana Salcuțan și-a încheiat și ea participarea la Olimpiada de la Paris 2024. Reprezentanta țării noastre la înot a încheiat seria preliminară a competiției pe primul loc, în proba de 200 metri spate. Sălcuțan a oprit cronometru la 2:13.20 și le-a devansat pe Sum Yuet Cindy Cheung din Hong Kong și Anishta Teeluck din Mauritania. Cu acest timp, sportiva din țara noastră s-a clasat pe locul 23 și nu a acces în semifinale, acolo unde s-au calificat primele 16 înotătoare. Tatiana Salcuțan a evoluat pentru a doua oară la o ediție a Jocurilor Olimpice. Chiar dacă nu au avansat în fazele finale ale competiției, sportivii noștrii au câștigat respectul întregii țări.
Exclusiv TV
