Sportivii moldoveni care vor reveni cu medalii de la Jocurile Olimpice de vară de la Paris, vor fi remunerați. Aceștia vor primi burse care vor varia între 40 și 70 de mii de lei, pe o perioadă de patru ani. Plățile vor fi indexate anual, în funcție de salariul mediu pe economie. Anunțul a fost făcut de secretarul de stat al ministerului Educației și Cercetării, Sergiu Gurin, în cadrul unei emisiuni radiofonice.
Bursele planificate pentru sportivii olimpici, care participă în perioada 26 iulie - 11 august la competiția de la Paris, vor varia în funcție de medaliile aduse acasă. Astfel, în acest an un campion va putea ridica o indemnizație lunară de aproximativ 70 de mii de lei. Pentru sportiviii care vor obține medalia de argint, bursa va constitui până la 55 de mii de lei, iar pentru medalia de bronz plata va fi de peste 41 de mii de lei. Bursele lunare ale sportivilor olimpici medaliați vor fi acordate timp de patru ani după competiție și vor fi indexate anual. Secretarul de stat al Ministerului Educației, Sergiu Gurin, spune că plățile au crescut considerabil pentru a menține sportivii acasă.
Pe lângă burse, Guvernul a prevăzut și premii pentru sportiviii care vor aduce mențiuni acasă. Astfel, cei care vor obține aurul pentru Moldova vor fi remunerați cu trei milioane de lei. Pentru locul doi este prevăzut un premiu de 2,6 milioane de lei, iar pentru medaliații cu bronz li se vor acorda două milioane de lei.
Republica Moldova este reprezentată în acest an la Jocurile Olimplice de la Paris de 26 de sportivi, care au în palmares 11 titluri de Campioni europeni și 9 de Campioni Mondiali. Ei vor concura în zece discipline sportive, dintre care două în premieră – tenis de masă și echitație. Competiția se va desfășura în perioada 26 iulie - 11 august.
Exclusiv TV
