Fermierii pot solicita plăți directe în sectorul zootehnic. Agenția pentru Intervenții și Plăți în agricultură a deschis un nou apel pentru acordarea ajutorului financiar oferit per cap de animal pentru speciile bovine, ovine, caprine și cabaline pot fi depuse în perioada 11 iulie - 13 septembrie. Ministerul Agriculturii și Industriei Alimentare constată că, aceste plăți care sunt țintite spre crescătorii de animale, au triplat în ultimii ani numărul bovinelor mulgătoare. O noutate în acest an este acordarea subvențiilor pentru laptele de oaie și capră.
Potrivit secretar de stat la Ministerul Agriculturii şi Industriei Alimentare, Iurie Scripnic, apelul nr. III de depunere a cererilor de solicitare a plăților pe cap de animal, care se acordă din Fondul național de dezvoltare a agriculturii și mediului rural, va fi deschis din 11 iulie.
IURIE SCRIPNIC, secretar de stat la Ministerul Agriculturii şi Industriei Alimentare: Măsura 1 - plăți directe per cap de animal - bovine: junci peste trei luni, junci peste 12 luni. Măsura doi - plăți directe per cap de animal ovine: mioare peste trei luni. Măsura trei – plăți directe per cap de animal caprine: căprițe peste trei luni. Măsura patru – plăți directe per cap de animal cabaline: iepe sau armăsari, mânze.
Tototdată, ordinul Ministerului Agriculturii mai prevede şi măsura a cincea, care va asigura plăţi per litru de lapte – tradiţional, de vacă, şi în premieră de oaie şi de capră. Cererile de solicitare a plăților directe per cap de animal vor fi acceptate în perioada 11 iulie - 13 septembrie. În același timp, subvențiile pentru produsul finit pot fi solicitate pentru laptele colectat în perioada 1 ianuarie - 30 iunie curent. Potrivit directorului adjunct al Agenția de Intervenție și Plăți pentru Agricultură, Diana Coșalîc, aceste plăți care sunt țintit orientate spre crescătorii de animale aduc rezultate vizibile în dezvoltarea sectorului zootehnic din Republica Moldova.
DIANA COȘALÎC, director adjunct Agenția de Intervenție și Plăți pentru Agricultură: Chiar imediat după primul apel noi am văzut o creștere de 2,6 ori a numărului de animale ca au fost subvenționate și vorbim despre peste 13.600 de capete și cu o creștere de 3,4 ori în în anul 2022, peste 17.400 de bovine, care sunt mulgătoare. A fost îmbucurător și creșterea numărului cantității de lapte, care s-au obținut în rezultatul subvenționării acestuia. Dacă în anul 2022 conform datelor Biroului Național de Statistică au fost declarate 29 de mii de tone de lapte atunci în anul 2023 urmare a datelor pe care le avem de la crescătorii de animale avem o cantitate de peste 42 de mii de tone de lapte de bovine subvenționat.
În acest an, Fondul Național de Dezvoltare a Agriculturii și Mediului Rural constituie 1 miliard 600 milioane lei.
Exclusiv TV

