Peste 10 mii de familii au primit indemnizația unică la nașterea copilului în valoare de 20 de mii de lei

2.07.2024, 15:33
De la începutul anului, peste 10 mii de familii din țară au beneficiat de indemnizația unică la nașterea copilului în valoare de 20 de mii de lei. În aceeași perioadă, peste 18 mii de copii cu vârsta de pînă la doi ani au primit indemnizația lunară de o mie de lei. Datele au fost prezentate de ministerul Muncii și Protecției Sociale.

Potrivit ministerului Muncii și Protecției Sociale, de la începutul anului 2024, 10 184 de familii au beneficiat de indemnizația unică la nașterea copilului, în valoare de 20 000 lei. Această indemnizație a cunoscut o creștere semnificativă de +217%, comparativ cu anul 2019, când mărimea acesteia era de 6303 lei, anunță sursa citată. De asemenea, de la începutul anului curent, 18 649 de copii au primit indemnizația lunară pentru copii până la 2 ani, în valoare de 1000 lei. Guvernul a stabilit această indemnizație lunară pentru toți copiii cu vârstă de până la 2 ani, indiferent de statutul părintelui începând cu 1 octombrie 2022. De la introducerea acestei indemnizații, beneficiari au fost 61 813 copii.

În plus față de indemnizațiile menționate, părinții care sunt persoane asigurate beneficiază suplimentar de indemnizație lunară pentru creșterea copilului până la vârsta de trei ani, calculată în funcție de salariul părintelui și achitată conform opțiunii solicitate. Totodată, pentru copiii gemeni sau pentru mai mulți copii născuți dintr-o singură sarcină se acordă, pentru fiecare dintre copii, o indemnizație lunară de suport în mărime de 500 lei până la împlinirea vârstei de trei ani. Pentru a ridica banii, beneficiarii urmează să se adreseze la orice oficiu poştal din ţară sau la instituţia bancară unde sunt deserviţi doar după procesarea plăților de către prestatorii de servicii de plată în cadrul serviciului guvernamental de plăţi. Plățile sunt proactivate, se oferă din oficiu, fără necesitatea de a depune cereri adiționale.

Exclusiv TV