Miercuri seara au continuat meciurile din manșa tur a sferturilor de finală din Champions League. După spectacolul absolut fabulos și festivalul de goluri oferit marți, când s-a înscris de 10 ori, seara de miercuri a adus două meciuri le fel de interesante, cu multe goluri și victorii la limită.
Miercuri au continuat meciurile din turul sferturilor de finală, cu două dueluri de foc și la fel de interesante, Atletico Madrid - Borussia Dortmund și PSG - Barcelona. Atletico Madrid a învins-o pe Borussia Dortmund cu scorul de 2-1. Echipa antrenată de Diego Simeone a deschis scorul rapid, prin mijlocaşul argentinian Rodrigo De Paul, care a profitat de pasa greşită a lui Maatsen. ''Los colchoneros'' şi-au dublat avantajul în minutul 32 prin Samuel Lino, după o nouă eroare în defensiva Borussiei, pasa decisivă fiind oferită de Griezmann. Prima ocazie a oaspeţilor i-a aparţinut lui Adeyemi, al cărui şut a fost blocat de Witsel şi a căzut pe plasa porţii lui Oblak. În partea secundă, în loc ca Atletico să se desprindă pe tabelă, Borussia s-a apropiat la un gol, după ce a înscris prin ivorianul Haller în minutul 81, angajat bine în careu de Brandt. Finalul a fost unul incandescent, cu ocazii de ambele părţi. Argentinianul Angel Correa a ratat singur cu Kobel, după care Azpilicueta a deviat şutul lui Bynoe-Gittens, iar mingea a şters bara transversală. Borussia a fost foarte aproape să plece neînvinsă de la Madrid, dar Brandt a trimis în bară, în minutul 96, cu o lovitură de cap.
În celălalt meci, FC Barcelona a învins-o pe Paris Saint-Germain cu scorul de 3-2. Catalanii au deschis scorul graţie golului marcat de Raphinha în minutul 37, care a reluat în plasă mingea respinsă de Donnarumma la centrarea lui Yamal. Debutul reprizei secunde a fost de coşmar pentru echipa antrenată de Xavi Hernandez, care a încasat două goluri în decurs de patru minute. PSG a egalat în minutul 48 prin Dembele, fostul jucător al catalanilor marcând din unghi, după o minge respinsă greşit de Araujo. Vitinha a adus formaţia pariziană în avantaj în minutul 51, cu un şut la colţul lung, după o combinaţie la care au mai participat Lee şi Fabian Ruiz. Catalanii au trecut cu bine peste momentele dificile şi au izbutit egalarea în minutul 62, prin acelaşi Raphinha, care a trimis din voleu de la circa 11 metri, după o pasă de excepţie furnizată de Pedri, abia intrat pe teren. Barca a făcut 3-2 prin danezul Andreas Christensen care a marcat la puţine secunde după intrarea pe teren, cu o lovitură de cap, la cornerul executat de Gundogan, la care portarul Donnarumma a fost pasiv. PSG pierduse un singur meci din precedentele opt jucate în Liga Campionilor contra echipelor spaniole.
Manşa secundă dintre cele două meciuri va avea loc pe 16 aprilie.
Exclusiv TV
