Sancțiunea primită de Everton a fost redusă de la 10 la doar 6 puncte

27.02.2024, 17:37
Sancțiunea primită de Everton în luna noiembrie, pentru încălcarea regulilor Premier League în vederea cheltuielilor și a sustenabilității, a fost redusă pe 26 februarie, de la 10 la doar 6 puncte, după ce echipa din Liverpool a câștigat apelul.

Everton suferise cea mai mare sancțiune din istoria Premier League în luna noiembrie a anului trecut, când echipa antrenată de Sean Dyche pierdea 10 puncte în clasament, din cauza încălcării regulilor financiare, ale Premier League. Această sancțiune a fost redusă de la 10 la 6 puncte, în urma unui apel câștigat în instanță de clubul de pe Merseyside. Everton fusese pedepsită pentru pierderi cu peste 30 de milioane de euro mai mari decât limita permisă de regulament până în sezonul 2021-2022. "Caramelele" au emis un comunicat, după aflarea veștii.

"În timp ce clubul încă analizează decizia comisiei de apel, suntem mulțumiți că apelul nostru a dus la o reducere a sancțiunii. Clubul este deosebit de mulțumit de decizia comisiei de apel de a anula concluzia comisiei inițiale conform căreia clubul nu a acționat cu cea mai mare bună-credință. Acea decizie, împreună cu reducerea sancțiunii, a fost un punct de principiu incredibil de important pentru club în apel. Prin urmare, clubul se simte îndreptățit în urmărirea apelului său”, au scris cei de la Everton într-un comunicat oficial.

Echipa antrenată de Sean Dyche se află în acest moment pe locul 15 al clasamentului din Premier League, cu 25 de puncte. Astfel, șansele ca Everton să evite retrogradarea au crescut, chiar dacă aceștia au primit doar o parte a punctelor.

Exclusiv TV