Cluburile de fotbal din țara noastră s-au reunit după pauza de iarnă și încep pregătirile pentru noul sezon competițional. Jucătorii au avut deja primele antrenamente din noul an în care se pregătesc pentru meciurile amicale din acestă iarnă, dar și un nou turneu de pregătire competițională.
Vacanța de iarnă a adus câteva schimbări în lotul echipei Zimbru Chișinău, astfel Alexandru Dedov, Ilie Damașcan și Dinis Ieșanu s-au despărțit de echipa antrenată de Lilian Popescu, însă tehnicianul speră că vor veni trei fotbaliști noi în locul celor plecați.
LILIAN POPESCU, antrenor, Zimbru Chișinău: "Ca să creezi o echipă, este nevoie de timp. Am un an și cinci luni de când sunt la echipă și e momentul să ne bucurăm de ceea ce facem".
Zimbru Chișinău nu va merge într-un cantonament în afara țării din cauza situației financiare a clubului, însă va participa la un nou turneu organizat pentru prima dată în țara noastră, Cupa de Iarnă, în care galben-verzii vor juca contra formației FC Victoria pe 31 ianuarie, iar pe parcurs se va mai duela cu Dacia Buiucani și CF Saksan. Acest turneu fiind unul de pregătire pentru faza a doua a Super Ligii.
Petrocub Hîncești au revenit și ei din vacanță și vor avea parte de un contonament de pregătire în afara țării care va avea loc în turcia. Aceștia având programate dueluri tari cu echipe de top.
ANDREI MARTIN, antrenor, Petrocub Hâncești: "Avem un duel extrem de interesant cu o echipa titrată, Dinamo Kiev. Al patrulea meci îl vom avea împotriva campioanei din Uzbekistan. Echipa are un mare nume și joacă regulat în Liga Campionilor din Asia".
Manșa secundă a campionatului Moldovei va reâncepe în luna martie cu duelurile din Cupa Moldovei, apoi se vor relua meciurile din Super Ligă.
Exclusiv TV
