În 11 instituții spitalicești raionale și de nivel republican au fost create unități de asistență, dotate cu toate condițiile pentru a acorda sprijin persoanelor supuse agresiunii fizice și sexuale. Statisticile arată că acest fenomen este destul de grav în țara noastră, însă multe femei, în special din localitățile rurale, aleg să tacă, din cauza rușinii.
Cele 11 unități de asistență destinate victimelor violenței sunt amenajate în departamentele de Urgență ale spitalelor raionale și republicane. Acestea vor oferi servicii medicale, dar și sociale, pentru a identifica cazurile de agresiune din localități. O astfel de unitate a fost inaugurată la Spitalul Raional Orhei.
Andrei Vîrlan, directorul Spitalului Raional Orhei: „Aceste centre au câte două cabinete. Este vorba de cabinetul de examinare medicală, cabinetul de consiliere psihologică, cu cadre medicale, diferite structuri ce ține de asistența socială, psihologi.”
Autoritățile susțin că indicile privind violența de gen, atât fizică, cât și și sexuală, este destul de mare, iar multe femei, în special din sate, nu vorbeasc despre aceste situații, din cauza fricii și a rușinii.
ALA NEMERENCO, ministra Sănătății: „Din păcate, ea este tăinuită, este ascunsă sub preș. Nu este raportată. Sperăm ca lucrurile acestea să fie promovate în societate și femeile să se adreseze și să nu mai suporte și să tolereze un astfel de comportament din partea bărbaților.”
ALEXEI BUZU, ministrul Muncii și Protecției Sociale: „Noi, în acest an, vom crea o agenție la nivel național care va avea obiectivul singular de a preveni și a combate violența. Această agenție va încerca să coordoneze și să suțină ministerele în a implementa toate angajamentele legate de această problemă.”
Unitățile de asistență sunt create sub egida Ministerului Sănătății al Republicii Moldova, cu sprijinul Fondului Națiunilor Unite pentru Populație.
NIGINA ABASZADA, reprezentanta Rezidentă UNFPA Moldova: „Motivul principal al creării spațiilor dedicate în cadrul Departamentelor de Urgență este de a aduce serviciul mai aproape de femei. În același timp, evitând generarea unei poveri asupra sistemului de sănătate, astfel încât în cadrul acestor centre, există nu doar consultația ginecologică, dar și servicii de asistență socială.”
Cele 11 unități de asistență se află în spitalele raionale din Edineț, Cahul, Comrat, Căușeni, Orhei, Soroca, Florești și Hâncești, precum și la Institutul Mamei și Copilului din Capitală, Institutul de Medciină Urgentă și spitalul clinic Bălți.
Exclusiv TV
