Țara noastră va beneficia de un serviciul integrat regional pentru victimele violenței sexuale, care va fi primul de acest fel. Inițial, serviciul va fi aplicat în regim pilot. Executivul a aprobat proiectul, la inițiativa Ministerului Muncii și Protecției Sociale. Astfel, autoritățile își propun să asigure intervenția complexă și promptă, centrată pe necesitățile victimei violenței sexuale. Autorii programului cred că, datorită noului serviciu va putea fi prevenită revictimizarea sau retraumatizarea persoanelor care au trecut prin astfel de tragedii.
Pilotarea serviciului va fi efectuată pe parcursul a doi ani, în cadrul Spitalului Raional Ungheni, unde vor fi deservite victime ale violenței sexuale din șase raioane. Este vorba de Ungheni, Fălești, Sîngerei, Călărași, Nisporeni și Telenești. Conform datelor statistice oferite de structurile de ordine publică, pe parcursul anilor 2017-2022, în cele șase raioane au fost raportate 539 de infracțiuni cu caracter sexual, 241 fiind violuri.
ALEXEI BUZU, ministrul Muncii și Protecției Sociale: Este vorba de serviciul de examinare medicală specializată, examinarea medicolegală, prelevarea de probe biologice, colectarea materialului necesar pentru diagnosticul maladiilor cu transmisiune sexuală, acordarea asistenței juridice, acordarea asistenței psiho-emoționale de urgență. Acordarea asistenței sociale și acordarea consilierii psihologice, referire la asistența psihologică de lungă durată, audiere și alte acțiuni procesuale.
În baza rezultatelor pilotării, Ministerul Muncii și Protecției Sociale și Ministerul Sănătății vor decide asupra mecanismului de instituționalizare pentru implementarea acestui tip de serviciu la nivel național. Pe perioada pilotării, cheltuielile necesare pentru funcționarea Serviciului integrat vor fi acoperite de UN Women Moldova.
Exclusiv TV
