Companiile și întreprinderile implicate în învățământul dual vor beneficia de compensarea, în proporție de până la 50 la sută a cheltuielilor suportate pentru realizarea programelor de formare profesională a elevilor. Bugetul de stat pentru anul curent prevede în acest sens zece milioane de lei. Ministrul Educației și Cercetării, Anatolie Topală, susține că buna conexiune între companii și instituțiile de învățământ este primordială, întrucât această formă de învățământ să devină una majoritară în timp. Astfel, asigurarea creșterii economice prin resurse umane calificate va fi garantată.