Caz tragic la judecătoria Strășeni. Un deținut în vârstă de 23 de ani, adus în instanță sub escortă, a murit în urma unei împușcături efectuate de polițistul însoțitor, după ce a încercat să evadeze. Cazul este cercetat sub mai multe aspecte, inclusiv corectitudinea aplicării armei din dotare.
Inspectoratul General al Poliției informează că, victima, un deținut de 23 de ani, a fost condamnat și își ispășea pedeapsa pentru huliganism. Tânărul a fost escortat, astăzi, la Judecătoria Strășeni, fiind cercetat într-un alt dosar pe același articol.
”Acesta se afla sub escorta angajaților Inspectoratului de Poliție Călărași, timp în care a încercat să evadeze. În timpul intervenției, în curtea instanței, unul dintre polițiști a executat un foc de avertisment, în timp ce deținutul încerca să escaladeze un gard. Din circumstanțe care urmează să fie stabilite în cadrul anchetei, proiectilul a rănit deținutul. Echipajul medical solicitat de urgență la fața locului a constatat decesul acestuia”, - anunță poliția națională.
Instituția precizează că, toate circumstanțele incidentului sunt investigate. Astfel, au fost dispuse expertizele necesare și inițiate procedurile legale pentru stabilirea obiectivă și completă a împrejurărilor în care s-a produs tragedia. În cadrul anchetei se va stabili dacă au fost respectate prevederile legale privind aplicarea forței fizice și a mijloacelor speciale.
Exclusiv TV
