Fermierii pun pauză pe proteste

Astăzi, 14:03
După două zile de proteste, în care au fost blocate mai multe trasee naționale din țară, inclusiv accesul la patru posturi vamale, fermierii pun pauză pe ieșirile în stradă. Decizia a fost luată după o discuție la Parlament cu președintele Legislativului, Igor Grosu, în urma reprezentanții fermierilor au primit asigurări că, va fi analizată posibilitarea anulării majorării cotei TVA la 20% pentru producția agricolă. Chiar dacă au avut loc discuții cu șeful Legislativului, deputați din opoziție, care au stat în fruntea protestului, au insistat pe audierea în Parlament a factorilor de decizie din agricultură. Subiectul nu a trecut fără replici.

După două zile de proteste, fermierii și-au retras tehnica agricolă de pe traseele naționale. Decizia a fost luată după o discuție pe care reprezentanții asociației ”Forța Fermierilor” au avut-o, joi, cu președintele Parlamentului, Igor Grosu.

SERGHEI IVANOV, deputatul fracțiunii „Partidul Nostru”: „În urma întâlnirii cu domnul Grosu la nivel de Parlament, la noi a venit reprezentantul fermierilor, a comunicat fermierilor că, totuși, se ia în considerare ca această politică bugetar-fiscală să nu fie votată cu 20% TVA. Este un fapt îmbucurător. Fermierii au decis ca să nu mai facă impedimente populației, se retrag, pentru că avem muncă în teren dar mesajul este clar, că doar astfel de proteste de azi înainte vor fi, atunci când promisiunile nu vor fi îndeplinite.”

Chiar dacă au primit asigurări din partea conducerii Legislativului, deputatul, care a fost prezent la protest, a insistat pe audierea în plenul Parlamentului a ministrei Agriculturii și Industriei Alimentare, Ludmila Catlabuga.

SERGHEI IVANOV, deputatul fracțiunii „Partidul Nostru”: „Necesitatea audierii este promovată de propunereile promovate în cadrul politicii bugetar-fiscale inclusiv, cele care prevăd majorarea sarcinii fiscale în agircultură cu impoact direct asupra costurilor de producție, competitivității fermierilor și prețurile finale la produsele alimentare.”

Inițiativa nu a fost susținută de majoritatea parlamentară, însă a fost reiterată de deputatul fracțiunii „Democrația Acasă”, Sergiu Stefanco și el participant la protestul fermierilor de la Ștefan Vodă, unde ar fi avut un incident cu polițiștii veniți să asigure ordinea publică. Subiectul nu s-a lăsat fără replici.

SERGIU STEFANCO, deputatul fracțiunii „Democrația Acasă”: „Insist repetat pe invitarea doamnei Catlabuga pentru a da o poziție clară, mai ales că a avut loc ieri o ședință cu fermierii la Parlament, în care și d-stră domnule Grosu ați participat. Țin minte că în 2020 - 2021 erați pentru o transparență totală, dar am impresia că ieri ați băut cafea cu câțiva fermieri și unii fermieri discută prin culise că i-ați indimidat, i-ați speriat, pentru că ei au venit cam fără rezultate.”

IGOR GROSU, președintele Parlamentului: „Vă asigur cu tractorul nu i-am intimidat, cafea nu le-am turnat. A fost o discușie foarte bună la inițiativa fermierilor, o discuțșie foarte calmă, la subiect, cu propuneri bune și s-au luat câteva zile pentru a medita și pentru a veni ulterior la discuții. Rugămintea către d-stră să dați dovadă de calm, respect față de fermieri, față de oamenii legii și să aveți un comportament adecvat unui ales al poporului.”

Sergiu Stefanco a negat acuzațiile potrivit cărora ar fi lovit un polițist cu roata unui tractor.

SERGIU STEFANCO, deputatul fracțiunii „Democrația Acasă”: „Ați văzut toată presa, s-a filmat în direct, este o manipulare a opiniei publice. Este regretabil că se folosesc ofițeri din poliție. Asta nu este o imagine conform statutului de ofițer și este regretabil că guvernarea folosește polițiștii pentru a manipula opinia publică. S-a călcat direct pe orgoliul Maiei Sandu și a lui Grosu. Asta s-a făcut.”

Amintim că, pe 24 și 25 iunie, agricultorii și-au scos tehnică agricolă la proteste în mai multe raioane ale țării. Pe parcursul zilei de joi, circulația a fost blocată temporar pe mai multe trasee naționale și în apropierea punctelor de trecere a frontierei Leușeni, Sculeni, Tudora și Palanca. Ministra Agriculturii și Industriei Alimentare, Ludmila Catlabuga, a declarat că respectă dreptul agricultorilor de a protesta și că, în prezent au loc consultări cu toate asociațiile de producători pentru a formula o poziție comună, care ulterior va fi prezentată Ministerului Finanțelor.

Producătorii agricoli nu sunt de acord cu unele prevederi ale proiectului politicii fiscal-bugetare pentru 2027 și cer menținerea cotei actuale a TVA în agricultură, introducerea plăților directe pe hectar și rambursarea integrală a accizei la motorină.

Exclusiv TV