Vânătoarea căprioarelor a fost suspendată la nivel național pentru o perioadă nederminată. Ministrul Mediului, Gheorghe Hajder anunță că și-a suspendat ordinul de recoltare a căprioarelor, deși insistă că numărul lor este mult prea mare pentru pădurile din țară. O decizie în acest sens urmează să fie consultată mai întâi cu specialiștii și opinia publică.
Potrivit ministrului Hajder, gestionarea faunei sălbatice nu este o invenție a Republicii Moldova, dar o obligațiune legală a ministerului Mediului și practică aplicată la nivelul Uniunii Europene și nu doar.
GHEORGHE HAJDER, ministrul Mediului: "Mulți miniștri au fugit de acest subiect, pentru că este incomod și nepopular. Dar dacă îl evităm, problema nu dispare. Adevărul este că în multe zone ale Moldovei avem prea multe căprioare față de norma recomandată. În unele locuri numărul lor depășește până la 7 ori decât ar trebui. Asta crează presiuni asupra pădurilor tinere, asupra habitatului și asupra terenurilor agricole. Și de multe ori miniștrii sunt puși în situația să aleagă între a păstra pădurile și a proteja căprioarele".
Funcționarul anunță că, în Ungaria s-a aprobat recoltarea a 25% din totalul căprioarelor, în Austria 35%, iar în Germania vor fi vânate peste 1 milion de exemplare, sau 50% din efectiv.
GHEORGHE HAJDER, ministrul Mediului: "În Republica Moldova au fost aprobate doar 3%, chiar dacă mi s-a solicitat aprobarea unui număr de câteva mii de exemplare. Am limitat această cifră tocmai pentru a preveni abuzurile și pentru ca orice intervenție să fie controlată. Sunt de acord că pentru astfel de decizii trebuie consultări extinse și explicate mult mai bine. De aceea, suspend ordinul de recoltare a căprioarelor la nivel național. Voi dispune o nouă numărătoare a efectivelor reale și lansăm consultări publice pentru a decide împreună cum procedăm în continuare".
De asemenea, în cadrul consultărilor publice autoritățile de mediu urmează să decidă și asupra măsurilor de protecție a cerbului nobil.
Amintim că, ordinul ministerulu Mediului, semnat pe 3 iunie curent, permitea recoltarea a peste 900 de căprioare și a peste 500 de cerbi pentru sezonul de vânătoare 2026-2027. Acesta a fost criticat de unele forțe politice, dar și de unii ecologiști.
Exclusiv TV
