Fermierii din mai multe regiuni ale țării au ieșit din nou la protest, nemulțumiți de situația din agricultură. Aceștia și-au adus tehnica agricolă pe principalele trasee naționale, solicitând măsuri de sprijin urgente din partea autorităților. Producătorii nu sunt de acord cu unele prevederi ale proiectului politicii fiscal-bugetare pentru 2027 și cer menținerea cotei actuale a TVA în agricultură, introducerea plăților directe pe hectar și rambursarea integrală a accizei la motorină.
Acțiunea de protest a fost susținută de Asociația „Forța Fermierilor”. Potrivit organizației, în stradă au ieșit producătorii agricoli din raioanele Soroca, Fălești, Ungheni, Orhei, Rezina, Criuleni, Căușeni, Ștefan Vodă, Hâncești, Leova, Cimișlia, Basarabeasca și Cahul. Principala nemulțumire a protestatarilor vizează proiectul politicii fiscal-bugetare pentru anul 2027, aflat în consultări publice.
La Cahul, fermierii au blocat temporar accesul către și dinspre punctul de trecere al frontierei, circulația vehiculelor fiind întreruptă. La fața locului s-au deplasat forțele de ordine, pentru a menține ordinea publică și a debloca traficul. Potrivit informațiilor aprute în spațiul public, poliția ar fi împărțit amenzi agricultorilor. Președintele fracțiunii „Democrația Acasă”, Vasile Costiuc, prezent la Cahul alături de fermieri, a declarat că, în realitate, nu a existat un blocaj.
VASILE COSTIUC, președintele partidului „Democrația Acasă”: „Vedeți, doar mașina poliției e în spatele tractoarelor care au blocat vama Oancea-Cahul. Nu e blocat nimic, dar oamenii, din disperare, atrag atenție autorităților.”
Ministra Agriculturii, Ludmila Catlabuga, a declarat că autoritățile lucrează la identificarea unor soluții comune privind noua politică fiscală, pe care le vor anunța ulterior.
LUDMILA CATLABUGA, ministra Agriculturii și Industriei Alimentare: „Nu este vorba doar despre „Forța Fermierilor” sau o altă asociație cu nume. Astăzi, agricultorii sunt îngrijorați de politica fiscală bugetară. Noi am început și pe platforma Ministerului și la Ministerul Finanțelor de a identifica soluții și a venit cu o poziție comună de a îmbunătăți această politică fiscală și de a avea o implementare mult mai bună în contextul unificării taxelor TVA-ului și a impozitării la salarii. Mai multe subiecte sunt discutate.”
Și ministerul Finanțelor anunță că este în căutarea mecanismelor pentru ca noul regim TVA să nu afecteze agricultorii.
ANDRIAN GAVRILIȚĂ, ministrul Finanțelor: „Pe partea de TVA am reiterat faptul că, în primul rând, tot TVA-ul din cont va fi restituit lunar, astfel încât să nu existe probleme sau să nu creeze decalaje de casă sau decapitalizare, iar la momentul plasării pe piață, a comercializării, discutăm cu ei mecanismul de taxare inversă. Ceea ce înseamnă că producătorii vor putea vinde cu cota efectiv 0%, astfel încât această problemă să nu apară nici la sfârșitul lanțului. Există soluții. Am repetat, statul nu are nevoie de TVA de la agricultori, pentru că statul are nevoie ca ei să exporte, iar în cazul exportului, întregul TVA se restituie.”
Acțiunea de protest a fost precedată de o altă ieșire a producătorilor agricoli. Pe 12 iunie curent, fermierii au aliniat peste 100 de tractoare pe drumurile naționale din raioanele Fălești, Rezina și Cahul. Această acțiune a fost un avertisment înainte de protestul masiv extins la nivel național.
Exclusiv TV
