Moldova iese din stare de alertă în sectorul energetic. Măsura aplicată pe 25 aprilie curent pentru 60 de zile, încetează astăzi, întrucât analiza indicatorilor de risc nu indică necesitatea prelungirii acesteia, anunță Centrul Național de Management al Crizelor.
Potrivit instituției, pe durata stării de alertă, instituțiile responsabile au monitorizat continuu evoluțiile din sectorul energetic, au gestionat riscurile identificate și au implementat măsurile necesare pentru menținerea securității aprovizionării cu resurse energetice și funcționarea stabilă a infrastructurii critice, contribuind astfel la stabilizarea situației din sector.
În prezent, situația din sectorul energetic este supravegheată în regim continuu de autoritățile competente, conform atribuțiilor stabilite de legislația în vigoare.
Exclusiv TV
