Fumătorii riscă de astăzi sancțiuni mai dure, dacă nu vor respecta noile reguli privind consumul produselor de tutun. Noile restricții, care extind spațiile în care fumatul este interzis, vizează atât țigaretele clasice, cât și dispozitivele de încălzire a tutunului, narghileaua și alte produse similare. Astfel, consumul de țigări va fi interzis la balcoanele blocurilor cu locuințe, terenurile de sport, plajele, stațiile de transport public sau pasajele pietonale subterane. Amenzile pentru încălcarea noilor reguli vor fi peste două mii de lei pentru persoanele fizice și de maximum 15 mii de lei pentru companii.
Din 24 iunie, fumatul este interzis pe terenurile de joacă pentru copii, terenurile de sport, în parcurile de distracții, grădinile zoologice, parcurile acvatice, pe terenurile aferente piscinelor, plaje, în stațiile de transport public și în zonele destinate îmbarcării sau debarcării pasagerilor, precum și în pasajele pietonale subterane. Restricțiile se aplică inclusiv în scările blocurilor de locuit, coridoare, cabinele ascensoarelor, alte spații comune, precum și pe balcoanele apartamentelor și căminelor. O altă măsură importantă introduce obligația de a respecta o distanță minimă de 10 metri față de intrările în clădiri publice, precum și față de ferestrele deschise sau sistemele de ventilație. Această distanță va fi calculată în linie dreaptă, indiferent de eventuale obstacole fizice.
Legea interzice, totodată, complet comercializarea pliculețelor cu nicotină pentru uz oral, inclusiv a celor cu nicotină sintetică. În paralel, vor fi introduse cerințe mai stricte privind siguranța, etichetarea și promovarea produselor electronice cu nicotină. Unii cetățeni au salutat decizia și spun că măsura era necesară de mult timp.
EA: „Cred că da. Iată, te așezi pe o bancă undeva să te odihnești și se așează unul cu țigara, nu o să-i zici...fiindcă îți este incomod. Nu-i primit să faci observație la un om fumător. Sunt puncte care trebuie, dar sunt puncte und enu așa de aspre. E părerea mea.”
Totuși, printre cei intervievați au fost și oameni care cred că restricțiile sunt prea dure.
EL: „Eu cred că nu-i necesar. Omul trebuie să fie liber în alegerea sa. Vrea, fumează, numai trebuie să-i stimeze pe cei din jur. Să se dea într-o parte, să nu fumeze. Dar să impui prin lege, niciodată nu a fost.”
Noile reglementări stabilesc și obligații pentru administratorii de spații publice și angajatori, care vor trebui să afișeze semne de interdicție și să asigure respectarea legislației. Nerespectarea acestor obligații va fi sancționată cu amenzi de până la 9.000 de lei pentru persoanele cu funcții de răspundere și până la 12.000 de lei pentru persoanele juridice, cu posibilitatea suspendării activității. În cazul în care fumatul este permis sau tolerat în locuri interzise, sancțiunile pot ajunge până la 15.000 de lei pentru companii și până la 12.000 de lei pentru persoanele cu funcții de răspundere. Persoanele fizice riscă amenzi între 1.750 și 2.250 de lei sau muncă neremunerată în folosul comunității. Noile măsuri privind controlul fumatului au fost introduse pentru a spori protecția sănătății populației și pentru a alinia cadrul legislativ al Republicii Moldova la standardele europene.
Exclusiv TV
