Reforma administrației locale: niciun centru medical nu va fi închis

Astăzi, 13:22
Niciun centru medical nu va fi închis, accesul la servicii rămâne gratuit, iar pacienții vor continua să beneficieze de asistență medicală în localitățile lor. Asigurările vin din partea reprezentanților Ministerului Sănătății, care au prezentat, astăzi, noile norme de organizare a asistenței medicale primare, în contextul reformei administrației locale. Documentul reglementează activitatea cabinetelor medicilor de familie și a centrelor de sănătate.

Noile norme de organizare a asistenței medicale primare, aprobate la sfârșitul lunii mai curent, pun accent pe prevenție, monitorizarea pacienților și asigurarea continuității îngrijirilor medicale, susțin reprezentanții Ministerului Sănătății.

LUMINIȚA AVORNIC, șefă de secție, Ministerul Sănătății: „Vreau să subliniez un aspect foarte important în acest ordin, că acesta nu prevede închiderea instituțiilor medicale și nu limitează accesul populației la servicii medicale. Instituțiile de asistență medicală primară, centre de sănătate, oficii a medicilor de familie, oficiile de sănătate își continuă activitatea în localități, iar eventuale modificări administrative vizează exclusiv eficientizarea organizării serviciilor medicale și îmbunătățirea managementului acestora.”

Noile prevederi consolidează rolul centrelor de sănătate raionale, care vor coordona activitatea prestatorilor din teritoriu și vor monitoriza implementarea programelor prioritare, inclusiv în domenii precum sănătatea mamei și copilului, sănătatea mintală și sănătatea tinerilor.

LUMINIȚA AVORNIC, șefă de secție, Ministerul Sănătății: „Documentul prevede menținerea accesului gratuit la serviciile medicului de familie, medicului pediatru, medicului obstetrician-ginecolog, asigurarea gratuită a serviciilor medicului ftiziopneumolog și psihiatru în cazul maladiilor social condiționate, cu impact major asupra sănătății publice. Un element important îl constituie consolidarea rolului Centrului de Sănătate Raional, care va fi responsabil de coordonarea activității tuturor prestatorilor de servicii medicale în teritoriu, de monitorizarea calității serviciilor medicale și implementarea programelor prioritare la nivel de teritoriu.”

Un exemplu de implementare a reformei a fost prezentat la Orhei, unde, în urma reorganizării, din cele 16 centre de sănătate, 9 au fost absorbite de Centrul de sănătate numărul 1 Orhei. Șeful instituției, Iurie Lupacescu, a declarat că, acum, centrul deservește 83 de mii de cetățeni.

IURIE LUPACESCU, directorul Centrului de Sănătate nr.1 Orhei: „În rezultatul reformei nu a avut de pierdut nimeni, nici personalul medical, nici personalul auxiliar, de aceea că tot ce s-a prevăzut în regulament și în Ordinul Ministerului Sănătate, se implementează, pas cu pas. Pacientul, căci prioritatea numărul 1 este pacientul, a avut de câștigat în rezultatul acestei reforme, deoarece, de două ori în săptămână, cel puțin, în orice oficiu de sănătate și în orice oficiu al medicului de familie, se prezintă doctorul de familie și pacientul este deservit la locul de trai, nu trebuie să se prezinte la raion pentru a face o investigație medicală.”

Directorul instituției a declarat că reforma nu a generat pierderi de locuri de muncă și nici diminuări salariale.

Reforma asistenței medicale primare este realizată în conformitate cu Strategia națională „Sănătatea 2030” și Strategia „Moldova Europeană 2030”.

Exclusiv TV