Au muncit, au învățat și au demonstrat performanță. 80 de elevi din Moldova, câștigători ai olimpiadelor republicane la Limba și literatura română și la Istoria românilor și universală, alături de profesorii lor, au fost premiați în cadrul celei de-a cincea ediții a Programului de recunoaștere a performanțelor școlare, susținut de Departamentul pentru Relația cu Republica Moldova. Elevii au primit premii precum ceasuri inteligente, baterii externe, diplome și medalii.
Printre cei 80 de olimpici premiați este Victoria Rățoi, absolventă a Liceului Teoretic „Ion Creangă” din Chișinău. Tânăra este olimpică la disciplinele istorie și limba și literatura română și își propune să-și continue studiile la Universitatea de Stat din Moldova, în domeniul juridic. Cu aceste rezultate remarcabile, Victoria a fost eliberată cu zece din oficiu la trei examene de bacalaureat, susținând doar proba la matematică.
Elevii premiați spun că în spatele succesului se află multă muncă, deși unii dintre ei cred că nu trebuie ignorate și plăcerile vârstei.
EA: „Titlul de olimpic implică o muncă enormă care, de regulă, nu este văzută. Probabil, ceea ce se vede este diploma de la final. Sunt foarte multe ore în plus acordate subiectului pe care îl apreciezi în mod deosebit. Sunt foarte multe ore de lectură, de scris, de analizat, de citit critică literară, dar este un proce care, dacă îți place, faci cu mult drag și nici nu simți cum trece timpul.”
Cu mai multă sau mai puțină muncă investită, rezultatele academice ale celor 80 de tineri au fost apreciate pe măsură. Elevii distinși cu premiul I au fost recompensați cu ceasuri inteligente, laureații premiului II au primit baterii externe portabile, iar cei ai premiului III - boxe portabile. Elevii care au obținut mențiuni au primit căști pentru jocuri la calculator. De asemenea, profesorii care i-au pregătit și ghidat spre aceste rezultate remarcabile au fost distinși cu medalii și diplome de apreciere.
Exclusiv TV
