UE va aloca Republicii Moldova încă 120 de milioane de euro

Astăzi, 17:14
Uniunea Europeană va aloca, în acest an, Republicii Moldova încă 120 de milioane de euro pentru consolidarea securității, pe lângă sprijinul de aproape 200 de milioane de euro oferit deja prin Facilitatea Europeană pentru Pace. Fonduri de milioane vor fi investite în sporirea rezilienței împotriva atacurilor hibride și în dezvoltarea infrastructurii de frontieră. Anunțul a fost făcut de președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, după Summitul Moldova-UE desfășurat astăzi la Bruxelles. Totodată, președinta țării, Maia Sandu, a anunțat că, în cadrul evenimentului, au fost semnate trei acorduri privind industria auto din Moldova, tehnologii avansate, dar și în domeniul cercetării.

Cel de-al doilea summit Republica Moldova – Uniunea Europeană, care s-a desfășurat la Bruxelles, a avut pe agendă pașii următori ai țării noastre în negocierile de aderare, agenda de reforme a Guvernului de la Chișinău, precum și ezvoltarea economică și cooperarea în domeniul energetic, al securității și apărării. Discuțiile au fost purtate între președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, președintele Consiliului European, Antonio Costa și șefa statului, Maia Sandu. Pe final, oficialii europeni au anunțat un nou pachet de sprijin pentru Moldova.

URSULA VON DER LEYEN, președinta Comisiei Europene: „O să ne mărim sprijinul în cadrul Facilității pentru Pace. Deja sunteți beneficiar pe al doilea loc, după Ucraina. E vorba de aproape 200 de milioane de euro și mai pregătim 120 de milioane de euro - un pachet pentru 2026, care se vor concentra pe nevoile de securitate. De asemenea, o să vă punem la dispoziție 11 milioane de euro, pentru a întări reziliența Europei împotriva atacurilor hibride și vom continua misiunea de parteneriat a UE în legătură cu atacurile cibernetice și comunicarea strategică. De asemenea, investim 17 milioane de euro în infrastructura de frontieră. Ne-ați explicat cât de importantă este aceasta, o supraveghere mai bună, o detectare mai bună și o mai mare securitate pentru Moldova.”

La rândul său, președinta Maia Sandu a declarat că, în cadrul evenimentului, au fost semnate trei acorduri noi de cooperare.

MAIA SANDU, președinta Republicii Moldova: „Astăzi salutăm trei acorduri noi. Gebauer & Griller și Comisia Europeană au semnat o scrisoare de intenție, astfel sectorul nostru auto este mai integrat în lanțurile valorice industriale europene. Comisia, alături de HiTech Park își unesc forțele pentru a construi un centru de antreprenoriat și cercetare în tehnologie medicală. Ministerul Educației și Cercetării a semnat un acord de parteneriat cadru pentru cercetare alături de Centrul comun de cercetare al Comisiei, pentru cercetarea realizată împreună.”

La rândul său, președintele Consiliului European, Antonio Costa, a apreciat progresele înregistrate de Moldova pe calea integrării europene și a îndemnat autoritățile de la Chișinău să mențină ritmul reformelor, pentru a deschide cât mai repede negocierile pe toate clusterile.

Moldova a primit statutul de țară candidată la UE în iunie 2022. Negocierile de aderare au fost deschise oficial în iunie 2024. Pe 15 iunie curent, în cadrul celei de a doua conferințe de aderare UE-Moldova, au fost deschise negocierile pe primul cluster „valori fundamentale”. Acest grup tematic cuprinde valorile și principiile fundamentale pe care este construită Uniunea Europeană. El include acquis-ul UE legat de statul de drept și drepturile fundamentale, justiție, libertate și securitate.

Exclusiv TV