Fermierii intenționează să iasă cu tehnica în stradă

Astăzi, 16:26
Producătorii agricoli intenționează să iasă pe 24 iunie cu tehnica în stradă. Asociația ”Forța Fermierilor” declară că va susține acțiunea după ce constată că, nu poate găsi limbă comună cu autoritățile pe subiecte de importanță vitală pentru ramura agricolă. De altă parte, Guvernul anunță că premierul Alexandru Munteanu și miniștrii de ramură au avut o discuție cu mai multe asociații de fermieri, propunerile cărora vor fi examinate în continuare.

Consiliul asociației ”Forța Fermierilor”, care s-a întrunit astăzi, a constatat că discuțiile cu autoritățile privind impactul creșterii taxei pe valoare adăugată la 20% în agricultură asupra producătorilor micro, mici și mijlocii nu au dus la niciun rezultat. În opinia organizației, această categorie de producători nu va putea supraviețui. În aceste condiții, ”Forța Fermierilor” care a va merge la consultări la ministerul de ramură, declară că nu va accepta nicio variantă de creșterere a poverii fiscale asupra fermierilor mici.

”Dacă nu se acceptă păstrarea cotei nominale de TVA la 8 procente în sectorul agrar, atunci unicul compromis acceptat de Forța Fermierilor ar fi menținerea pe conturile agricultorilor a diferenței de 12 procente, fără plata acestei în buget. Ar fi o soluție bună și pentru protejarea pieții interne în condițiile când toate importurile produselor agroalimentare urmează să fie taxate cu TVA 20 procente. Consiliul a reiterat poziția privind susținerea protestelor agricultorilor, anunțate pentru 24 iunie și acordarea asistenței maximale în desfășurarea acestora", - se menționează într-un comunicat de presă al organizației.

In același timp, asociația anunță că a găsit înțelegere la mai mulți deputați din majoritatea parlamentară. Necesitatea unei analize mai ample a viitoarei politici bugetar – fiscale a fost recunoscută și de președintele Parlamentului, Igor Grosu.

IGOR GROSU, președintele Parlamentului: "Logica lucrurilor este următoarea, având mai multe tipuri de TVA, care 0, care 8, care 20, este știut lucru că asta crea niște idei de facilități, de optimizare fiscal. Și optimizările astea nu tot timpul duc la bine, nu tot timpul. Sunt de acord că trebuie să discutăm pe diferite domenii. La mine au fost din agricultură, mi-au prezentat niște argumente. Eu am promis că voi discuta cu ministrul și o să modelăm niște situații".

Între timp, potrivit serviciului de presă al Guvernului, premierul Alexandru Munteanu și miniștrii Finanțelor și Agriculturii au discutat situația din ramura agricolă cu reprezentanți ai Federației Naționale a Fermierilor din Moldova și ai Asociației Femei pentru Agricultură Rezilientă. În cadrul ședinței s-a discutat despre gestionarea riscurilor în domeniul agricol, creșterea productivității, sporirea accesului la finanțare în condiții avantajoase, precum și asigurarea cu forța de muncă necesară, în special la muncile sezoniere. Discuții detaliate pe subiectul creșterii TVA în agricultură au fost promise și de ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță.

ANDRIAN GAVRILIȚĂ, ministrul Finanțelor: "Avem discuții foarte bune și constructive cu cei care vor să discute și nu doar să manifeste. Definim foarte clar problemele și care sunt opțiunile de intervenție și cu siguranță vom avea măsurile necesare astfel încât să nu existe o povară suplimentară pe producătorii care exportă din contul uniformizării TVA. Dimpotrivă, noi trebuie să restituim acciza integral pînă la minima UE în agricultură și trebuie să restituim TVA lunar. Acum, dacă pentru o lună decalaj crește deficitul de casă pentru unii agricultori, exact pentru aceste probleme vom găsi soluții țintite".

Amintim că, aproximativ două săptămâni în urmă mai mulți agricultori din raioanele Fălești, Rezina și Cahul au ieșit în stradă cu tehnica agricolă într-un protest de avertisment pentru autorități să se așeze la masa de negocieri pe marginea revendicărilor formulate anterior. Și de această dată acțiunea stradală se va desfășura în teritoriu, anunță asociația Forța Fermierilor.

Exclusiv TV