Moldova a pierdut statutul de exportator de legume

Astăzi, 11:58
Republica Moldova a pierdut statutul de exportator de legume, în condițiile în care importurile depășesc de aproximativ 15 ori exporturile, iar producția internă nu reușește să acopere consumul tot mai mare al populației.

Deși sectorul legumicol dă semne timide de revenire, deficitul comercial rămâne unul semnificativ, arată o analiză prezentată de expertul în politici economice Veaceslav Ioniță. Datele prezentate arată că în 2025 exporturile de legume au însumat doar 8 milioane de dolari, în timp ce importurile au ajuns la 123 de milioane de dolari, ceea ce generează un deficit de aproximativ 115 milioane de dolari.

Consumul intern, estimat la 350–400 de mii de tone anual, depășește semnificativ producția locală, care în perioada 2021–2025 a fost în medie de circa 260 de mii de tone.

Analiza mai arată că structura producției agricole s-a modificat semnificativ. Producția de legume în gospodăriile populației este în scădere, în timp ce sectorul comercial crește.

În 2025, Republica Moldova a importat un volum record de 118 mii de tone de legume, aproape jumătate fiind cartofi.

Doar aproximativ 45% din legumele vândute în rețelele comerciale sunt de origine locală, iar restul sunt importate, în special cartofi, roșii și castraveți. În același timp, R. Moldova menține excedent doar la ceapă, usturoi și fasole.

moldova1.md