Uniunea Europeană a prelungit cu un an măsurile restrictive împotriva mai multor cetățeni ai Republicii Moldova. Cei vizați sunt considerați responsabili de acțiuni menite să destabilizeze, să submineze sau să amenințe suveranitatea și independența Republicii Moldova.
Consiliul European anunță că, a decis prelungirea până la 29 aprilie 2027 a sancțiunilor aplicate în prezent unui număr total de 23 de persoane și 5 entități din Republica Moldova. Printre ce vizați sunt Ilan Șor, fostul lider democrat Vlad Plahotniuc, ex-deputata Marina Tauber, lidera Partidului „Moldova Mare”, Victoria Furtună, dar și președintele PACE, Gheorghe Cavcaliuc. Cât ține de entitățile trecute pe lista de sancțiuni, printre acestea se numără asociația ”Evrazia”, blocul politic Victorie/Pobeda, precum și compania A7, toate având legătură cu fugarul condamnat Șor.
”Persoanele și entitățile incluse pe listă în cadrul acestui regim de sancțiuni sunt supuse înghețării activelor. De asemenea, acest cadru interzice punerea de fonduri sau resurse economice la dispoziția celor incluși pe listă, fie direct, fie indirect. În plus, persoanelor fizice incluse pe listă li se aplică o interdicție de călătorie, care le împiedică să intre pe teritoriul oricărui stat membru al UE sau să îl tranziteze”, - se precizează în comunicat.
Amintim că sancțiunile au fost introduse în 2023, la solicitarea autorităților de la Chișinău, pentru a contracara tentativele de destabilizare a țării.
Exclusiv TV
